A co jeśli okaże się, że nie istniejesz? Rozmowa o „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant” Philipa K. Dicka

Filmy: Łowca Androidów, Pamięć Absolutna, Raport mniejszości, Blade Runner, czy ostatni (w tym wypadku serial) „Człowiek z Wysokiego Zamku” to produkcje, które zapisały się w klasyce kinematografii. Co je łączy? Otóż autor ich literackich pierwowzorów – Philip K. Dick. Przy tej okazji zaznaczamy, że to najgłośniejsze, ale nie jedyne ekranizacje twórczości amerykańskiego pisarza literatury w stylu science fiction. Autora wspominamy przy okazji cyklicznych spotkań poświęconych literaturze. To właśnie proza Philipa K. Dicka stała się tematem rozmowy członków Klubu Dyskusji o Książce. Konkretnie – tytuł „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant”. To było pierwsze zetknięcie się dyskusyjnego grona z literaturą Amerykanina. Dla kilku jego członków zresztą – nie ostatnie. Choć „Płyńcie łzy moje…” nie należy do najwybitniejszych dzieł, jakie wyszły spod pióra K. Dicka, zdołały zachęcić kilka osób do dalszego odkrywania jego twórczości. Twórczości, dodajmy, nietuzinkowej, i jak okazało się podczas spotkania, bardzo wielowątkowej. Tytuł raczej spodobał się klubowiczom, a co najważniejsze zainicjował wartką rozmowę. Pojawiły się rozważania na temat różnic w postrzeganiu siebie i tym, jak postrzega nas otoczenie, o szaleństwie i twórczym jego wykorzystaniu, czy możliwości „usunięcia” naszego wirtualnego „ja” za pomocą mediów społecznościowych. Była i wypowiedź zwracająca uwagę na klimat książki, który bezpośrednio oddawał, mimo gatunkowego sf, okres Ameryki lat 70. (powieść wydano w 1970 roku). Uczestnicy spotkania tropili motywy, jakie zwykle pojawiają się w prozie K. Dicka – jak na przykład: falsyfikaty, rzeczywistości alternatywne, temat istoty człowieczeństwa, narkotyki, czy propaganda. Prawda, że sporo? A to jedynie mała część dyskutowanych kwestii. Zachęcamy do poszukiwania własnych, które mogą być wynikiem spotkań z literaturą „Szekspira science fiction”, jak nazywał go Fredric Jameson. Tutaj polecamy nie ograniczać się formą – zarówno książki, jak i ich adaptacje filmowe, posłużą odbiorcy w przyjemnych, a może i refleksyjnym spędzeniu czasu.

Kolejne spotkanie i nowe czytelnicze polecenie. Tym razem zapraszamy do lektury „Złotego latawca” Dezső Kosztolányi’ego i do wspólnej dyskusji na temat książki 21 grudnia, we wtorek, o godz. 18.00 przy ul. Staszica 12a.

Światowy Dzień Pluszowego Misia – Pierwsze Czytanki

25 listopada swoje święto obchodzi przyjaciel dzieci – pluszowy miś.
Święto Misia było wspaniałą okazją do prezentacji mniej i bardziej znanych niedźwiadków z książek, które na co dzień można wypożyczyć w naszej bibliotece. Miś Paddington, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Łakomczuszek, Puszek i inni, bawią, dodają otuchy, pocieszają dzieci na całym świecie.

Spotkania w BAZIE Centrum Edukacji Kreatywnej w ramach „Pierwszych Czytanek”, w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, w gnieźnieńskich przedszkolach nie mogły się obyć bez czytania. Głośno przeczytane w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, pełne humoru a zarazem wzruszające, opowieści: „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza, „Jak rozpoznać misia?” Michelle Robinson itd., ukazały, że najlepszym sposobem na udany dzień “jest mocne przytulenie się do kogoś” zwłaszcza do mięciutkiego niedźwiadka.

Dzień Pluszowego Misia stał się okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki, jednocześnie do dobrej zabawy. Ponieważ dzieci lubią misie, dlatego trudno wyobrazić sobie świat bez najlepszego przyjaciela każdego dziecka.

Już dzisiaj zapraszamy na ostatnie w tym roku „Pierwsze Czytanki”- „Co robią uczucia?” 30 listopada /wtorek/o godz. 10.00 – grupy przedszkolne, a 01 grudnia /środa/o godz. 16.30 – dzieci z rodzicami.

Warsztaty Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z projektu “Laboratorium słowa 2021” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dobiegają końca nasze warsztaty w ramach “Biblioteki Otwartej Na Każdego”

Powiadają, że „wszystko co dobre szybko się kończy” i tak też niestety jest z naszym projektem Biblioteka Otwarta Na Każdego, którego zadaniem było i cały czas jest jeszcze wychodzenie naprzeciw odbiorcom, którzy nie zawsze korzystają z księgozbioru lub wydarzeń kulturalnych organizowanych przez książnicę. Co ważne, do tych odbiorców należą także dzieci i młodzież z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie, dla których oferta okazała się niezwykle bogata. Poza zakończonymi już zajęciami, gdzie punktem wyjścia była literatura, cały czas trwają jeszcze warsztaty teatralne i dziennikarskie, a swój finał w tym tygodniu miały te z dziedziny rękodzieła.

Przypomnijmy więc, że w teatralne arkana wprowadza młodych gnieźnian aktorka, animatorka i terapeutka Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz, do dziennikarskiego świata zaprasza pedagożka Ewelina Czaplicka, a z manualną sztuką zapoznawała animatorka i bibliotekarka Joanna Michalak. Dzięki spotkaniom z każdą z pań, dzieciaki zatem mogły dowiedzieć się, jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby „istniał” teatr czy jak wygląda i na czym polega animacja postaci, by następnie stworzyć z kartonów swoje własne sceny i lalki. Albo poprzez naukę zadawania pytań w wywiadzie i tworzenie gazetowych kolaży, własną fotorelację, a także wizytę obecnego redaktora TV Gniezno Wojciecha Orłowskiego, zobaczyć jak dziennikarz pracuje ze słowem, fotografią czy ruchomym obrazem i dlaczego powinien być etyczny. I wreszcie tworząc włóczkowe i nie tylko rękodzieła, poznać własne zdolności oraz wartość samodzielnej pracy.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Biblioteka Otwarta Na Każdego” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.