Misiowi bohaterowie w Wypożyczalni dla dzieci

Rojno i gwarno w tym tygodniu zrobiło się w oddziale dziecięcym naszej biblioteki. Aż trzykrotnie odwiedziły go w tym tygodniu przedszkolaki z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 3. Nic dziwnego! Przedszkole to nosi imię Kubusia Puchatka, a przecież coraz bliżej Światowy Dzień Pluszowego Misia!

Z tej okazji przedszkolaki odświeżyły wiedzę o wszystkich misiowych bohaterach, nie tylko tych znanych z kreskówek. Quizy, zagadki – okazało się, że jedynie miś Colargol przepadł w mrokach niepamięci. Reszta misiowych bohaterów, nawet tak sędziwych jak Uszatek, ma się świetnie! Zajęto się również tematem niedźwiedzim w szerszym ujęciu. Jakie gatunki niedźwiedzi znamy? Gdzie żyją i jakie mają zwyczaje? I czy na pewno jedzą tylko miód? – te kwestie chyba nieco się rozjaśniły, zwłaszcza dzięki lekturze pomocnych książek, których na szczęście nie brakuje, nawet jeżeli udają zwykłą beletrystykę dziecięcą, jak “Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” Renaty Kijowskiej.

Na pożegnanie dzieci otrzymały prezent – niezawodna pani Basia przygotowała materiały do własnoręcznego stworzenia misiowego bohatera. Ze swej strony przedszkolaki zapowiedziały szybko kolejne wizyty oraz wyraziły chęć zaprzyjaźnienia się z biblioteką na dłużej. Co to oznacza? Ciąg dalszy na pewno nastąpi.

Kosmiczne baśnie Lema

„Wyrusz rakietą na podbój kosmosu i spotkaj mieszkańców innych planet, obserwuj niebo, zachwyć się Mleczną Drogą i zajrzyj do czarnej dziury” – tymi słowami rozpoczęliśmy imprezę czytelniczą w BAZIE Centrum Edukacji Kreatywnej. Naszym przewodnikiem był sam Stanisław Lem, pisarz wizjoner który przewidział powstanie wielu wynalazków, które już zmieniły i nadal zmieniają nasz świat. A Lema można zacząć czytać już jako dziecko. Od bajek „Bajek robotów”, oczywiście. Autor znakomicie połączył w nich motywy baśniowe z elementami właściwymi dla fantastyki naukowej. Występują tu elektrycerze, maszyna różnicowa walczy ze smokiem, a królewicz Ferrycy zakochuje się w królewnie Krystali.

Doskonałą czytelniczą pomocą w poznawaniu kosmosu, jak i samego Stanisława Lema okazała się książka „Lem i zagadki kosmosu” Marcina Barana. Fantastycznym opowieściom, dostępnym na co dzień w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna towarzyszyły kosmiczne eksperymenty. Dzięki sieciowaniu polimerów najmłodsi stworzyli niepowtarzalną masę galaktyczną, która posłużyła za materiał do kreatywnej zabawy. Drugi eksperyment: ”Galaktyka w Słoiku” pozwolił zaobserwować ruchy ciał niebieskich w kosmosie. A na zakończenie doszło do wybuchów gazów w galaktyce.
A wszystko to w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom dla upamiętnienia Roku Stanisława Lema.

Czekoladowe przysmaki na spotkaniu klubu “Apetyt na książkę”

Do czekoladowego nałogu przyznaje się duża część społeczeństwa. W zasadzie rzadko kto nie lubi czekolady. Trudno się dziwić, w końcu słodki baton dostępny jest w szerokim zakresie wersji smakowych i odpowiada wielu wymaganiom podniebienia.
Czekoladowy temat nie mógł nie pojawić się na spotkaniu kulinarnych smakoszy bibliotecznego klubu „Apetyt na książkę”. Zaplanowano nawet konkurs na czekoladowy smakołyk. Nagroda – książkowa, a nie czekoladowa, pozostająca jednak w związku z tematem spotkania – powędrowała do pani Uli – autorki tortu bez glutenu i… a jakże – z czekoladą! Książka Nataszy Kotarskiej „Jedz czekoladę i żyj 100 lat” na pewno zachęci nagrodzoną do dalszych kulinarnych eksperymentów z czekoladą w roli głównej. Zresztą z pewnością i pozostałe uczestniczki wydarzenia nie porzucą zbyt szybko słodkiego tematu. Po degustacji konkursowych wypieków: babeczek, krówek, ciasta czekoladowego z mascarpone, bezglutenowego ciasta bananowo-czekoladowego, czy ciasteczek z masą czekoladową i bakaliami, na pewno będą chciały wypróbować przepisy przygotowanych słodkości w domu. Tym bardziej, że spotkanie rozpoczęto informacjami na temat składu i dobroczynnego działania, jakie wiąże się ze spożywaniem czekolady.

Kolejne spotkanie niebawem – 9 grudnia (tj. w czwartek) o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16. Na kulinarny tapet członkowie klubu wezmą zwyczaje bożonarodzeniowe.