Spacer miejski “Śladami Józefa Chociszewskiego”

Dokładnie 11 listopada 2021 roku przypada 107. rocznica śmierci Józefa Chociszewskiego. Pisarza ludowego, redaktora i działacza patriotycznego czasów zaboru. Ta data, 11 listopada 1914 roku, była niczym wróżba – cztery lata później Polska odzyskała niepodległość.

Józef Chociszewski spędził w Gnieźnie dwie ostatnie dekady swojego aktywnego życia. Zresztą “aktywne” to zbyt słabo powiedziane – bo swoją wydawniczą i pisarską działalność prowadził on tytanicznym wysiłkiem.

Pogrzeb Chociszewskiego był wielką manifestacją narodową w Gnieźnie. Tym bardziej dziwne, że pamięć o nim tak bardzo się zatarła. Nasz projekt – „Biografie miasta: Józef Chociszewski” chce ją przywrócić. Polecamy relację ze spaceru po Gnieźnie śladami Józefa Chociszewskiego, który odbył się we wrześniu, a który poprowadziła Wioletta Degórska.

Projekt „Biografie miasta: Józef Chociszewski” realizowany jest w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Kto ty jesteś?

Dzień Niepodległości obchodzimy po naszemu, czyli z książkami. Tym wspaniałym towarzystwem i jego zawartością dzielimy się szczególnie chętnie z młodszymi członkami czytelniczej społeczności.

Niech dzisiejszą słowną ilustracją do prezentowanej fotorelacji z zajęć będą cytaty z książki “Kto ty jesteś?” Joanny Olech i Edgara Bąka.

“Wiem, skąd się wziął
francuski cesarz
w naszym hymnie. I o co
chodzi z tym przewodem.
Jestem patriotką.

Dużo czytam.
Jestem
patriotką.”

Warsztaty dziennikarskie w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych

Za nami kolejny tydzień „Biblioteki Otwartej na Każdego” – tym razem na warsztat wzięliśmy dziennikarstwo. A dziennikarski narybek postanowiliśmy „wyhodować” w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych. W arkana tego fachu podopiecznych świetlic wprowadziła Ewelina Czaplicka. A zaczęła od rozgrzewki, czyli dzieci poćwiczyły umysł. Najlepiej do tego nadają się gry planszowe, choćby „Story cubes. Kości opowieści”. Uczestnicy uczyli się snuć narracje, tworząc opowieści do wylosowanego obrazka na kości. Ta gra na pewno pobudza wyobraźnię, podobnie zresztą jak kalambury i skojarzenia, w które też bawili się uczestnicy podczas tych warsztatów.
Po tym treningu szarych komórek przyszedł czas na wiedzę stricte dziennikarską. Dzieci zapoznały się z takimi gatunkami, jak wywiad czy fotoreportaż. Ten ostatni zresztą poznali w praktyce – w Dzień Zaduszny wybrali się wraz ze swoją opiekunką na gnieźnieńskie nekropolie, a z wizyt tych powstały nastrojowe fotoreportaże-kolaże.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Biblioteka Otwarta Na Każdego” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.

Lektura na Dzień Niepodległości

W Dzień Niepodległości zachęcamy oczywiście do sięgnięcia po lektury tematyczne. Czytanie to bowiem doskonały sposób edukacji historycznej. My dziś, przy okazji tak ważnego święta, polecamy książkę Wojciecha Widłaka “Komendant wolnej Polski: O Józefie Piłsudskim” z wspaniałymi ilustracjami Joanny Rusinek.