“Biblioteka Otwarta Na Każdego” nasze pierwsze warsztaty dla pensjonariuszy domów seniora

Czy wiecie, że od pierwszych dni września nasza książnica realizuje także projekt „Biblioteka Otwarta Na Każdego”, którego głównym celem jest dotarcie do grup odbiorców, którzy z różnych powodów nie korzystają ze zbiorów oraz oferty kulturalno-literackiej biblioteki? Jedną z takich grup są pensjonariusze Domu Seniora „Jesienny Azyl” położonego przy ul. Libelta oraz Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich znajdującego się przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie. I to tam właśnie do seniorów dotarły nasze panie bibliotekarki: Agnieszka Słomian i Krystyna Dombrowska, a także animatorka Katarzyna Duszyńska.

Dwie pierwsze z pań zaproponowały uczestnikom z domów warsztaty pt. „Literatura, a pasja”, gdzie wybrane książki stały się pretekstem do aktywności manualnych, plastycznych, a nawet skojarzeniowych łamigłówek. Podczas inauguracyjnego spotkania przebiegającego pod hasłem „Przysłowie prawdę ci powie” i prowadzonego przez panią Agnieszkę w DS „Jesienny Azyl” tematem głównym stały się przysłowia, czyli m.in. sprawdzenie ich znajomości i stworzenie do nich ilustracji. Co więcej, przydał się nawet prof. Jerzy Bralczyk! A dokładnie jego publikacja „Porzekadła na każdy dzień”, choć relacją z niedawnego spotkania z profesorem seniorzy też nie wzgardzili.

Natomiast pani Krystyna w DPS im. Małżonków Terakowskich postanowiła nieco wcześniej wysondować zainteresowania pensjonariuszy, które na początek skupiły się wokół sylwetki Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zapewne w związku z niedawną beatyfikacją, ale też zainteresowania osobą Prymasa Tysiąclecia, dlatego podczas zajęć pojawiły się zarówno biblioteczne książki o Kardynale Wyszyńskim, jak i np. zadanie z mapką Polski, gdzie uczestnicy zaznaczali miejsca związane z tym bohaterem.
Zupełnie inny charakter miały spotkania z panią Katarzyną, które polegały przede wszystkim na głośnym czytaniu codziennej prasy i literatury seniorom z dwóch domów.

Dysponująca ciepłym „radiowym” głosem prowadząca przeczytała swym słuchaczom m.in. artykuły z lokalnej prasy, felietony znanej piosenkarki i tekściarki Kasi Nosowskiej oraz fragmenty przełożonego na gwarę wielkopolską „Kubusia Puchatka”, czyli „Misia Szpeniolka”.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.