Drodzy Czytelnicy!

Nasza biblioteka nadal działa bez zmian.

Podczas wizyty w bibliotece pamiętajmy o zasłonięciu nosa i ust, dystansie i dezynfekcji rąk.

Zmniejszyliśmy liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie w bibliotece. Przypominamy także, że czas przebywania w naszych placówkach nie powinien przekraczać kwadransa.

„Wszystko zaczyna się od przedszkola….” Przedszkole nr 1 “Wesołe Nutki”

Zaczynając edukację czytelników od najmłodszych lat dążymy do tego, aby sięganie po książkę stało się nawykiem w dorosłym życiu każdego z nich. Umożliwia to współpraca przedszkoli gnieźnieńskich z naszą biblioteką.

W ramach cyklu „Wszystko zaczyna się od przedszkola” oddajemy dzisiaj głos Przedszkole nr 1 „Wesołe Nutki” i Pani wicedyrektor Natalii Buczkowskiej.

„Książka towarzyszy dziecku już od najmłodszych lat życia, dlatego warto docenić jej wszechstronne oddziaływanie na jego rozwój. Już najmłodsze dzieci z zaciekawieniem oglądają ilustrację, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Z tą myślą – by pogłębiać zainteresowania czytelnicze, nasze Przedszkole nawiązało współpracę z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. W poprzednich latach wszystkie grupy wiekowe uczestniczyły w wycieczkach do Biblioteki mieszczącej się na os. Orła Białego. Dla dzieci z najmłodszych grup wizyta w Bibliotece była pierwszym spotkaniem z tak dużym zbiorem książek. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem literatury dziecięcej oraz zwiedziły poszczególne pomieszczenia placówki. Od pani bibliotekarki dowiedziały się, co należy zrobić, by stać się czytelnikiem Biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Dla dzieci starszych ciekawymi tematami były zajęcia z okazji Dnia Pluszowego Misia, Dnia Kota czy Święta Kropki.
Przedszkole rozwija kompetencje czytelnicze u dzieci, prowadząc zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w ramach tematyki kompleksowej poświęconej książkom i bajkom. Nauczyciele czytają dzieciom bajki. Po obiedzie jako relaksacja, prowadzona jest bajkoterapia. W każdej z sal znajduje się kącik czytelniczy z książkami, gdzie dzieci mogą nauczyć się, jak o nie dbać.

W ramach współpracy przedszkola z biblioteką realizujemy projekt „Mała książka – wielki człowiek”, który zaprasza dzieci oraz ich rodziców do odwiedzin w bibliotece. Również rodzice chętnie włączają się w życie przedszkola, poprzez głośne czytanie bajek naszym przedszkolakom. Dzieci z naszego przedszkola często odwiedzają Filię nr 9, mieszczącą się na os. Orła Białego, w której obywają się lekcje biblioteczne. Również pracownicy biblioteki odwiedzają nasze przedszkole, przedstawiając zajęcia animacyjno-czytelnicze
Nasze przedszkolaki biorą udział w zajęciach bibliotecznych oraz akcjach: „Cała Polska czyta dzieciom”, „Królewskie Gniezno czyta”. Nauczycielki realizowały zajęcia na podstawie książek znanych pisarek dziecięcych: Elizy Piotrowskiej „Szneka z glancem” oraz Agnieszki Gadzińskiej „Ostatni krzyk mody”.

Ze względu na czas pandemii, część działań z zakresu edukacji czytelniczej jest ograniczona, mimo to dzieci nadal mają kontakt z książką.