V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady w miejskiej książnicy

W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ponownie włącza się do Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady. To już piąta edycja wydarzenia i druga, w której uczestniczy miejska książnica.
Przez cały marzec Biblioteka będzie zachęcać swoich czytelników do sięgania po twórczość Małgorzaty Musierowicz, szczególnie tę związaną z cyklem Jeżycjady.

„Bądź jak Borejko – czytaj książki”.
Czytelniczy marzec w instytucji będzie należał do Borejków – bohaterów poznańskiej sagi. Można będzie przyjrzeć się czytelniczym preferencjom literackiej rodziny. We wszystkich placówkach biblioteki na czytelników czekać będzie lista książek, które pojawiły się na kartach sagi Musierowicz. Mogą być one inspiracją do czytelniczych wyborów odwiedzających w marcu Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna użytkowników. Ubierając to zaproszenie w zgrabną sentencję można napisać: „bądź jak Borejko – czytaj książki”.

Eksperymentalny Sygnał Dobra.
Kto czytał Jeżycjadę, ten wie, czym jest Eksperymentalny Sygnał Dobra (ESD). A kto nie wie – Eksperymentalny Sygnał Dobra to uśmiech, przyjazny gest, zwykłe „dzień dobry” na miły dzień. Do testowania tego literackiego eksperymentu w ramach ESD Biblioteka zaprasza do Filii nr 2, przy ul. Staszica 12a. Tam przez cały marzec można będzie wcielić się w role bohaterów z książki „Kwiat kalafiora” i sprawdzić, jak i czy w ogóle działa.

A w mediach społecznościowych…
Akcja znalazła się także wśród wirtualnych działań Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Już w poniedziałek 1 marca o godz. 11.00 na facebookowym profilu książnicy można będzie wsłuchać się w fragment książki czytany przez bibliotekarkę – Katarzynę Mikołajczewską–Modrzejewską. Będzie także recenzja jednej z książek jeżycjadowego cyklu przygotowana przez Dominikę Wróblewską i jej córkę Zosię. Tę recenzję zaprzyjaźnioną z biblioteką czytelniczą rodzinę „poczytać” będzie można po 12 marca – w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Pod tą egidą tworzony jest też cykl „Bibliotecznym okiem Igora” – w piątek 19 marca będzie można podpatrzeć, jak wykonać wiosenny upominek dla poznańskiej pisarki. I pewnie będzie go można wykorzystać także na inne okazje.

Wiosenne porządki i co można odkryć

Nadchodzi czas wiosennych porządków, a te mogą być wyjątkowo owocne. Porządkując nasze wystawowe zaplecze, dotarliśmy do zupełnie niepozornego szarego kartonu, który skrywał prawdziwe skarby. Z wierzchu wydawało się, że znaleźliśmy archiwalne ekslibrysy biblioteki, ale w głębi kryły się kolejne skarby. Na dnie pudełka trafiliśmy dwie serie odbitek wykonanych techniką drzeworytu autorstwa Wandy Tomaszewskiej z lat 80-tych z widokami Gniezna.

Już planujemy, jak pokazać te rarytasy szerszej publiczności. Bylibyście zainteresowani taką wystawą?