„Matura – to nie boli! – warsztaty pomocne w trakcie nauki

Przez trzy tygodnie w późne piątkowe popołudnie zapraszaliśmy maturzystów, choć nie tylko, do śledzenia filmików wprowadzających w temat przygotowań do egzaminu dojrzałości. Skorzystać mogli wszyscy ci, którzy byli zainteresowani poznaniem sposobów na skuteczną organizację czasu i metod ułatwiające naukę. W kolejnych częściach, wprowadzająca w temat – Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska omawiała między innymi: typy inteligencji i wybór najlepiej odpowiadających im sposobów przyswajania wiedzy, przygotowanie warsztatu pracy i nauki, skuteczne metody nauki i czytelnicze propozycje wspomagające proces nauczania.

Zebraliśmy ten materiał w jednym wpisie. Poniżej linki do kolejnych części warsztatów „Matura – to nie boli!”

Odcinek 1.

Odcinek 2.

Odcinek 3.

Warsztaty zrealizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z perspektywy wirusa

Każde dziecko jest inne i każde w nieco inny sposób odbiera nową rzeczywistość – niektóre dzieci mogą być podekscytowane, inne zalęknione, a jeszcze inne mogą uciekać od wszechobecnych informacji na temat koronawirusa. Musimy jednak pamiętać, że każde odczuwa nieprzyjemne emocje (choć w różnym stopniu).
Cała sztuka w rozmowach z dziećmi polega na znalezieniu balansu między przekazywaniem informacji o rzeczywistych zagrożeniach a nadmiernym i niepotrzebnym straszeniem dziecka. Pamiętając jednocześnie, że wiedza dostosowana do wieku pozwala lepiej radzić sobie z aktualną pandemiczną sytuacją.
Aby lepiej poznać wirusy i skutecznie się przed nimi bronić, należy przede wszystkim dowiedzieć się, czym one są i jak funkcjonują. Pomocą, jak zawsze, może służyć książka. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podarowała bibliotekom szkolnym, w ramach współpracy, pozycję „Wirus i inne drobne ustrojstwa” Bogusia Janiszewskiego dla uczniów klas I-III.
To ważna lektura, która opisuje także sposoby unikania zarażenia, przypomina, jak istotne jest noszenie maseczek oraz szczepienia. Za pomocą humoru, rysunkowych postaci łatwiej dzieciom zrozumieć te dość skomplikowane procesy.
Książka wzbogaciła także księgozbiór gnieźnieńskiej książnicy. Zapraszamy do jej wypożyczania i czytania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Kolejne wyróżnienie dla Ewy Jaworskiej

Na koniec roku przemiła informacja – kolejne laury dla Ewy Jaworskiej, która od lat tworzy zespół naszej Biblioteki. Tym razem jej prace doceniono w związku z Akcją Pomysłobrania ogłoszoną przez Narodowe Centrum Kultury pod hasłem Znajdź sposób na patriotyzm.

Jej celem było stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń na temat patriotyzmu rozumianego jako szacunek do symboli narodowych, zaangażowania oraz dzielenie się drobnymi gestami, które podkreślają narodową przynależność. Zaproszeni do akcji doświadczeni edukatorzy i animatorzy, a także osoby zainteresowane poszerzaniem kompetencji w zakresie edukacji patriotycznej i działalności prospołecznej mogli wykazać się autorskimi scenariuszami działań edukacyjnych. I właśnie scenariusz Zwiedzanie na bocianie autorstwa Ewy Jaworskiej znalazł się w finałowej trójce nagrodzonych (w kategorii: osoby prowadzące działania edukacyjne w zakresie edukacji patriotycznej zawodowo lub z pasji, posiadające doświadczenie w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć).