Cykl gwarowych spotkań „Blubramy na Fyrtlu”

Właśnie zainaugurowaliśmy cykl gwarowych spotkań „Blubramy na Fyrtlu” i już jesteśmy zmuszeni odwołać pozostałe z zaplanowanych warsztatów. Spotkania o międzypokoleniowym charakterze są skierowane do: dzieci, rodziców, dziadków. Chcieliśmy, żeby warsztaty dotarły do każdego miejskiego grajdołka – czyli fyrtla na terenie Gniezna.
FAJNIE było szak! w reżimie sanitarnym, ale na żywo. Wszyscy mieli się na baczności. Wiaruchna siedziała grzecznie na purzytach. Nasz mistrz – aktor pan Andrzej Malicki – bajtlować potrafi bez bebłotania. Najpierw było na fes, na poważnie o językowym dialekcie, a później ło jery, godać po naszymu jest SUPER. Można było usłyszeć wuchtę fajnych słów np.: bimba, badejki, kiejter, listowy, dyrdok, dudlać…
Chcielibyśmy przypomnieć gwarę mieszkańcom Gniezna, nieco odświeżyć popularne zwroty, zachwycić językową lokalnością. Mamy książki z gwarą dla: meli, szczunów, rojbrów i gzubów i nie zawahamy się ich użyć!
Sentencją tych warsztatów niech będą słowa Marka Szymańskiego: Na przekór wszystkiemu chciałbym choć przypomnieć ludziom o niej, bo to gwara przywraca starszym ludziom najmilsze wspomnienia z dzieciństwa i bardzo mnie to cieszy. A jeszcze bardziej to, że staje się modna wśród młodych. My też  podpisujemy się pod tym zdaniem i cierpliwie czekamy na możliwość realizacji kolejnych gwarowych pogadanek.

Wydarzenie w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.