“Kociołek opowieści” dla Biblioteki

I kolejna nagroda wpada do naszego bibliotecznego kuferka. Tak, tak – nasi bibliotekarze to diabelsko zdolne postacie. Igor Kopa jest na pokładzie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna od niedawna, a już zdobywa dla niej “dodatkowe punkty”. Przygotował wspaniałe zakładki, które docenił portal Lustro Biblioteki. Dzięki temu wygraliśmy dla naszej książnicy wspaniałe książki, które wkrótce oddamy w czytelnicze ręce.

Gnieźnieńska kampania „Cała Polska czyta dzieciom” znów z nagrodą!

W tym roku kampania „Cała Polska czyta dzieciom” także z nagrodą! Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna świętowała w zeszłym roku, kiedy nagrodę na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytania otrzymała Ewa Jaworska – koordynator tej akcji w Gnieźnie i kierownik Filii nr 2. W tym roku Biblioteka może być szczególnie dumna. Czas pandemii nie był łatwy, także pod względem popularyzacji i czytelniczej promocji. Zamknięte biblioteki i zdalne nauczanie podyktowały nowe formy pracy. Przyznana nagroda na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2019/2020 jest dowodem na to, że Biblioteka poradziła sobie w nowej sytuacji doskonale.
Ogólnopolska kampania CPCD – za sprawą Ewy Jaworskiej – gości w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna od samego początku jej istnienia, czyli od 2001 roku. Przez ten czas wytrwale wspiera rodziców, a ostatnio także dziadków, w krzewieniu czytelniczych pasji wśród dzieci, w rodzinach i międzypokoleniowo. To ważna praca u podstaw i wkład w przyszłe pokolenie – dziś małych czytelników, a jutro dorosłych odbiorców. Dlatego sukcesy na tym polu cieszą szczególnie i dają paliwo do działania w kolejnych latach.

Książki – plasterki

Koronawirus już na stałe pojawił się w naszej świadomości. Jest tematem naszych codziennych rozmów, którym przysłuchują się dzieci i które mogą wzbudzać w nich niepokój. Dobrym pomysłem na ukojenie dziecięcych lęków i wartościowe spędzenie wspólnego czasu może być czytanie książek, które dadzą najmłodszym odpowiedzi na trudne pytania.
Po tak długim czasie funkcjonowania pandemii w naszym życiu codziennym, zaczęły pojawiać się książki dla najmłodszych, które nieco przybliżają i wyjaśniają trudne sprawy związane z tym tematem. Jedną z takich publikacji jest „Zuzia w czasie pandemii” Liane Schneider. W książce rewelacyjnie został naświetlony problem niewidzialnego wroga. To ważne, bo już dziś wiemy, że nie jest to komplikacja, która zniknie za kilka dni, ale być może pozostanie z nami na wiele długich miesięcy. Przeczytanie tej pozycji może być świetnym początkiem rozmowy i pomocą dla dziecka w odnalezieniu się w trudnej sytuacji.
Aby dotrzeć do dużej liczby dzieci – Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna postanowiła podarować egzemplarze książki gnieźnieńskim przedszkolom, z którymi na co dzień współpracuje. Z nadsyłanych zdjęć i opinii nauczycielek przedszkoli wiemy, że książka spotkała się z pozytywnym przyjęciem wychowanków.
Książka „Zuzia w czasie pandemii” wzbogaciła także księgozbiór miejskiej książnicy, która zaprasza do jej wypożyczania i czytania. Zwłaszcza, że tytuł posiada już czytelniczą rekomendację akcji “Cała Polska czyta dzieciom”.