Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza pod nazwą: Powiatowy Turnieju Jednego Wiersza – Wiersz Okno na Świat.

Stowarzyszenie Vena Pobiedziska wraz z Biblioteką w Pobiedziskach jako partnerem organizacyjnym zachęca do nadsyłania wierszy i udziału w Turnieju. Pula nagród w konkursie wynosi 2800 zł.

Regulamin wraz z Oświadczeniami znajduje się na stronie www.bppob w zakładce; Konkursy.
W tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii Covid19 zapraszamy do przesyłania wierszy na adres e-mail: jedenwierszpobiedziska@gmail.com lub listownie na adres:
Biuro Powiatowego Turnieju Jednego Wiersza,
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego, ul. Kostrzyńska 21, 62-010 Pobiedziska.

Finał Turnieju będzie przeprowadzony online w dniu 15 listopada na fanpage: https://www.facebook.com/powiatowyturniejjednegowiersza2020/, gdzie zostaną zaprezentowane wszystkie nadesłane wiersze. Finał uświetni koncert Kwartetu Wieniawski i udział aktora scen poznańskich i wykładowcy akademickiego Zbigniewa Grochala.

Nadesłane wiersze oceni jury w składzie:
Kalina Izabela Zioła
Jerzy Grupiński
Zbigniew Grochal

Mieszkańcy Gniezna w fotograficznym zapisie

Nie tak wymarzyli to sobie autorzy wystawy „Światłoczułe Miasto” – wernisaż bez gości, zarówno dla twórców, jak i organizatora – Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, był powodem rozczarowania. Mimo tych niewesołych ekspozycję na skwerze przy pomniku św. Wojciecha otwarto, tyle że z nieco mniejszym rozmachem. Na wirtualnym wernisażu nie zabrakło podziękowań dla gnieźnian sportretowanych w kadrach przez Katarzynę Olejniczak-Gołembowskiej, Daniela Moperta, Michała Koszeli oraz Sebastiana Ucińskiego. Ich fotografie wraz z historiami, którymi zechcieli się podzielić stały się tematem wystawy. Obok opowieści o pasjach, są i te o niełatwych losach, trudnych wyborach. Na trzydziestu siedmiu zdjęciach znaleźli się przedstawiciele przeróżnych zawodów, hobbyści, osoby niepełnosprawne, ludzie w kwiecie wieku, ci młodsi i ci nieco starsi, a każda z prezentowanych postaci – z własną osobistą historią. Tym samym skwer przy ul. Chrobrego po raz kolejny w tym roku staje się miejscem, w którym mieszkańcy miasta mogą dotykać fotograficznego medium i… przyglądać się sobie samym. Jacy jesteśmy, jak widzi nas oko artysty.

Projekt najpierw pojawił się w przestrzeni wirtualnej i był publikowany na facebookowym profilu grupy pod nazwą: Gnieźnianie.

Wystawę, przy okazji spacerów i odwiedzin w centrum, można oglądać do połowy listopada.

Ta ekspozycja kończy VI Festiwal „Fyrtel” w Gnieźnie – projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

O sztuce odbioru przy okazji komiksowego medium

Jeszcze przed ogłoszonymi przez rząd zmianami, członkom Klubu Dyskusji o Książce udało się zrealizować swoje czytelnicze spotkanie. Można by nawet rzecz, iż pojawili się tłumnie – biorąc pod uwagę niepewną sytuację epidemiczną. Jednak z drugiej strony może nie ma się czemu dziwić – kolejne spotkania członków literackich dyskusji prawdopodobnie będą musiały odbyć się już za pośrednictwem wirtualnej sieci.

Bohaterem książkowej debaty został komiks „Klatki”, czy jak uznano podczas rozmowy – powieść graficzna . Tytuł stworzony, zarówno od strony graficznej, jak i scenariusza przez Dave McKean’e – niezwykle uznanego brytyjskiego ilustratora komiksów, autora wizualnej oprawy takich znakomitych dzieł jak: Violent Cases, Black Orchid, Signal to Noise, Arkham Asylum, wieloletniego współpracownika Naila Gaimana, twórcy okładek dla dzieł Stephena Kinga i Jonathana Carrolla.

„Klatki” to debiut Dave McKeana w roli scenarzysty i autora tekstów. Podczas spotkania komiks wzbudził sporo czytelniczych emocji i zdecydowanie ciekawą rozmowę. Zanim uczestnicy dyskusji pochylili się nad ukrytymi znaczeniami tej złożonej, wielopłaszczyznowej powieści graficznej, podjęli wątek związany z samą formą, czyli – komiksem. Rozmawiano między innymi o tym, jak powszechnie odbierany jest komiks przeznaczony dla dorosłego czytelnika, a także o znaczeniu zapoznania się z tym medium przekazu w początkach czytelniczych interakcji. Treść „Klatek”, której próbę rozwikłania podjęli członkowie KDoK, została w pewnej części nadal tajemnicą, bez szkody dla odbioru samego tytułu. Książka McKeana zupełnie jak quest: pełen jest interpretacyjnych zadań i ukrytych znaczeń, poniósł czytelnicze doznania na inny poziom lektury. Graficzna wirtuozeria i bardzo sugestywny przekaz, dbający o elementy realności bohaterów komiksu – to kolejne zalety. Mimo mrocznej, niepokojącej a nawet pełnej grozy aury, która jest znakiem rozpoznawczym twórczości Brytyjczyka, całość czyta się raczej jak doskonałą przypowieść pobudzającą do refleksji.

Pozycję McKeana warto polecić naprawdę każdemu wytrawnemu miłośnikowi słowa. Zarówno mniej zorientowani znawcy komiksowych rubieży, , jak i ci mniej zaawansowani, którzy dotychczas omijali je z daleka będą naprawdę pozytywnie zaskoczeni. A wielu z nich nawet zaliczy totalne zauroczenie twórczością Pana Dava.