Mała książka – wielki człowiek. Pierwsze dyplomy rozdane!

Pierwsze dyplomy w ramach programu „Książka na start” – rozdane. Ze względu na okres zamknięcia z powodu pandemii, mogliśmy je wręczyć dopiero teraz. Dyplom jest potwierdzeniem czytelniczych zainteresowań dziecka – mały czytelnik za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu –  właśnie imienny dyplom. Gratulujemy dzieciom i rodzicom i zachęcamy kolejnych małych czytelników do odbierania dyplomów.

We wrześniu 2019 r.  Biblioteka przystąpiła do projektu „Książka na start” realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” Instytutu Książki w Krakowie. Jednym z celów projektu było zachęcenie rodziców do częstego odwiedzania biblioteki i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. W ciągu dwóch tygodni dzieci rozpoczynające edukację przedszkolną otrzymały w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka „Pierwsze czytanki dla…”, broszura dla rodziców o roli czytania w życiu dziecka oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek.

Akcja wciąż trwa – „startowe” wyprawki czytelnicze czekają na kolejne dzieci przedszkolne w wieku od 3 do 6 lat. Zachęcamy do zapisywania się w poczet czytelników.

Książka dla seniorów ze “Słonecznej półki”

Dziś w „Bibliotece dla seniora” zaglądamy na „Słoneczną półkę”, gdzie znaleźć można polecenia książkowe naszej biblioteki na lato. Seniorzy często sięgają po powieści o lekkim piórze, wartkiej fabule i z ciekawym wątkiem obyczajowym. Takie książki pisze angielska pisarka Kerry Fisher. Jej powieści zdobyły uznanie czytelniczek na całym świecie, zajmując czołowe miejsca na listach bestsellerów.

Polecamy choćby „Sekretne dziecko” – powieść o ucieczce od przeszłości i skrywanej latami tajemnicy. Główną bohaterkę poznajemy w najbardziej przełomowym momencie jej życia. Decyzje, które zapadły w tym czasie będą ciążyły na sumieniu Susie przez całe życie. Wspomnienia i myśli powracające do wydarzeń sprzed lat, nieustanne wyrzuty sumienia mają wpływ nie tylko na jej psychikę, ale też (a może przede wszystkim) na relacje z najbliższą rodziną. Z każdym rokiem coraz trudniej kłamać, udawać spokój i brnąć w raz podjętą fikcyjną rzeczywistość.

Czy utracony przed laty syn przywróci równowagę i spokój ducha, kiedy w jesieni życia naszej bohaterki znów wkroczy do jej świata? Czy jej rodzina zaakceptuje fakt, że cały czas była oszukiwana przez najbliższą osobę?

Kerry Fisher tak prowadzi akcję i buduje napięcie na kolejnych stronach powieści, że odpowiedź (choć na końcu książki) na pewno szybko zmaże smutne wrażenie, jakie się odnosi śledząc kolejne losy Susie. Gorąco polecamy tę lekturę la lato.

Biblioteczny kącik Myszki Marcysi. Duch w bibliotece

Uwaga – premiera! Na bibliotecznym profilu fb i YT już śmiga Myszka Marcysia! Biblioteczny gryzoń, który myszkuje między regałami! I nie tylko on, bo okazuje się, że świątynię książek nawiedzają też…duchy! Musicie to zobaczyć!

Biblioteczny kącik Myszki Marcysi. Duch w bibliotece.
Scenariusz: Agnieszka Gadzińska
Występują: Zuzanna Czerniejewska, Magdalena Karpińska
Realizacja: Paweł Bartkowiak

„Biblioteczny kącik Myszki Marcysi” realizowany jest w ramach projektu „Biblioteka – Filia w sieci”.
Projekt „Biblioteka – filia w sieci” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.