“Delfinki wracają”

Delfinki to naklejki na Kartę Małego Czytelnika, które przedszkolak otrzymuje za odwiedziny w bibliotece połączone z wypożyczeniem książek. Karta z naklejkami jest częścią Wyprawki Czytelniczej na dobry czytelniczy start, w skład której wchodzi też wyjątkowa książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka.
Po zebraniu dziesięciu naklejek mały czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Wyprawki zostały pozyskane przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna z Instytutu Książki z Krakowa w ramach projektu „Mała Książka- Wielki Człowiek”.

Smerfastyczne czytanie

Całe niebieskie, “wzrostu trzech jabłek”, ubrane w białe frygijskie czapeczki oraz białe spodenki połączone z butami, z wycięciem na ogonek. Któż ich nie zna! To przecież Smerfy. W czerwcu mają swoje święto.

Światowy Dzień Smerfa obchodzony jest z okazji rocznicy urodzin Peyo, twórcy Smerfów (ur. 25.06.1928).
Historia Smerfów rozpoczęła się w 1958 roku wydaniem komiksów. Przygody Smerfów przeniesiono na duży i mały ekran. Przez kilkadziesiąt lat, małe niebieskie istoty nie ograniczały się tylko do stron komiksów i ekranu. Były inspiracją nagrań muzycznych wydanych na CD w milionach egzemplarzy, kolekcji figurek i zabawek oraz mnóstwa innych produktów. W każdym przypadku małe, niebieskie ludziki okazały się wielkim przebojem.
W naszej bibliotece obchodzimy to święto od kilku lat razem z zaprzyjaźnionymi przedszkolami, co zostało uwidocznione na zdjęciach. W tym roku zapraszamy do wysłuchania smerfastycznej opowieści czytanej przez liderkę akcji Cała Polska Czyta Dzieciom Danutę Selbirak z Przedszkola nr 17 „Piastowska Gromada”.

Zachęcamy rodziców do przeprowadzenia dla dzieci smerfastycznych zabaw:
Smerfny worek” – Dzieci muszą odgadnąć, do którego Smerfa należy dany przedmiot np. okulary – Ważniak, smoczek – Smerfuś, lusterko – Laluś, pędzel – Malarz, poduszka – Śpioch, młotek – Pracuś, ciastka – Łasuch, taśma centymetrowa – Krawiec, marchewka – Ogrodnik.
„Co wiemy o Smerfach?”- quiz
– Gdzie mieszkają Smerfy?
– Jakiego koloru jest czapka Papy Smerfa?
– Jak nazywa się kot Gargamela?
– Co najbardziej lubią jeść Smerfy?
– Ile lat ma Papa Smerf?
– Jak ma na imię czarownica występująca w bajce?
– Jak nazywa się Smerf, który cały czas jest niezadowolony i narzeka?
– Jakiego koloru są Smerfy?
– Jak nazywa się Smerf, który cały czas robi innym Smerfom psikusy?

Do smerfastycznego!!!