10 lat Klubu Dyskusji o Książce

Dokładnie 10 lat temu, wieczorem 9 marca 2010 rozpoczyna się mała historia pewnych literackich zażyłości. To – jak się okaże po latach – zaczyn ponad 90! spotkań, których głównym bohaterem jest… książka. Początek kilkudziesięciu inicjatyw czytelniczych i kulturalnych, których sceną było Gniezno. Kilka wcale nie takich przypadkowych osób założyło przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna Klub Dyskusji o Książce (w skrócie KDoK). Prognozy były ostrożne, w stylu „kto wie, co będzie”. Na comiesięcznych dyskusjach w oparciu o demokratyczne zasady spotykali się, by porozmawiać o swoich osobistych czytelniczych wyborach i gustach. I tak miesiąc po miesiącu, rok po roku.
Dziś to najstarszy czytelniczy klub działający przy miejskiej książnicy. Do grona jego współtwórców należało – bagatela! – w sumie ponad trzydzieści osób. Obecnie trzon KDoK nadal tworzą osoby, które dziesięć lat temu powoływały grupę do życia.
Taki jubileusz wymaga odświętnej oprawy. I taka też będzie. Świętujemy w ramach X Festiwalu Literackiego PRETEKSTY. Na prośbę (urodzinowe życzenie) jego członków do Gniezna przyjedzie Mariusz Szczygieł – jeden z ulubionych pisarzy Klubu. W środę 25 marca na scenie Hali im. Mieczysława Łopatki podczas spotkania autorskiego będą mogli zadać mu wymarzone pytania.
W czwartek KDoK występuje w roli chrzestnego, jako autor tytułów Portretów Doriana, prezentowanych na otwarciu wernisażu fotografii Doriana Kaczmarka. Tytułów – dodajmy – niecodziennych, bo wybranych spośród bohaterów książek. Można więc będzie zerknąć prosto w twarz współczesnej Antygonie czy zderzyć się z łobuzerskim sposobem bycia Piotrusia Pana.
W piątek 27 marca o 17.00 członkowie Klubu zaproszą do kolejnej rozgrywki Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców, w której liczyć się będzie wiedza „o” i „z” popularnych książkowych tematów. To już szósta edycja, a KDoK ciągle ma pomysły na kolejne serie zdumiewających literackich zagadek.
W niedzielę finał 10. klubowych urodzin – członkowie otworzą wystawę DeKaDa KDoK zdmuchując 10 świeczek na jubileuszowym torcie. Sentymentalne spotkanie byłych i obecnych członków grupy zakończy jubileuszowe obchody.