Podsumowanie Roku 2019. Filia nr 1

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna to sieć placówek rozmieszczonych w całym mieście. Przed laty było ich – bagatela! – kilkanaście, w tym aż 10 filii (między innymi społeczno-polityczna w centrum miasta czy muzyczna przy ul. Staszica). Z czasem sieć się skurczyła, nadal jednak placówki filialne spełniają bardzo ważne zadanie udostępniania oferty Biblioteki mieszkańcom różnych rejonów miasta. Dowodzi tego choćby działalność Filii nr 1 przy ulicy Kruczej 3. Tu, na osiedlu Grunwaldzkim, biblioteka to jak mały dom kultury. Dla tutejszej społeczności ma duże znaczenie – czego dowodem jest grono czytelników bardzo związanych z tym miejscem. Wszyscy czują się tu jak u siebie, atmosfera jest familiarna i przyjazna. Sama siedziba zaś wcale nie jest kameralna – ma sporą powierzchnię, jest przestronna i jasna, z całkiem pokaźnym księgozbiorem. Jak dodaje kierownik Filii nr 1 Urszula Piątyszek: „Dla osób starszych, dla których dostęp do biblioteki jest utrudniony (również z powodu wąskich, stromych schodów) istnieje nowa oferta „Książki na telefon”. Oferujemy dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, gry planszowe i oczywiście książki: dla Czytelników najmłodszych, dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i dorosłych”.
Rok 2019 dla Filii nr 1 był wyjątkowo udany – przybyło wielu nowych czytelników, zwłaszcza młodych. A to za sprawą akcji „Z książką na start”. Do tego grona dołączyło między innymi rodzeństwo Julia i Gabryś. Teraz są stałymi bywalcami przy Kruczej, a buszowanie wśród regałów sprawia im wyjątkową frajdę. Filia nr 1 była też sercem gnieźnieńskiej odsłony III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady – tutaj odbyły się m.in. warsztaty z artystą plastykiem Panem Kazimierzem Muszyńskim. Akcja została doceniona i wyróżniona przez wydawnictwo Akapit Press.