Podsumowania Roku 2019 w Bibliotece. Filia nr 2

Na horyzoncie widać już 2020 rok, a to oznacza, że czas podsumować odchodzący 2019. Ostatnie 12 miesięcy były dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna wyjątkowo intensywne i bogate w wydarzenia, dlatego nasz bilans zrobimy na raty. W telegraficznym skrócie przypomnimy Wam, co działo się u nas przez cały rok – w wypożyczalniach, w bibliotecznych filiach, w klubach działających przy Bibliotece oraz innych działach, niewidocznych dla czytelników, bez których żadna Biblioteka nie może funkcjonować. Zaczynamy od Filii nr 2 przy ul. Staszica 12 a.

„Się czyta, się dzieje” – to nie tylko nazwa naszych comiesięcznych plakatów, ale też najkrótsza definicja działalności Filii nr 2. Kto choć raz zawędrował na Staszica, wie że tutaj ruch w „czytelniczym” interesie nie ustaje. Biblioteczne „silniczki” pracują pełną parą. „Na dwójce” zawsze są czytelnicy, zawsze są dzieci i …od wejścia jest kolorowo.
No właśnie, wystarczy przekroczyć próg by znaleźć się w magicznym świecie, w którym niepodzielnie rządzi książka. Filia nr 2 bardzo dba o nastrój – kreatywne, nietuzinkowe dekoracje, ciekawe ekspozycje to znak rozpoznawczy „dwójki”. Zresztą wiele pomysłów plastycznych idzie stąd w „miasto”, co nas bardzo cieszy. Nawet jeśli za oknem brakuje śniegu, to na „dwójce” i tak stanie bałwan (z książek!). Jak mówi nam jedna z czytelniczek: „Jak tutaj przychodzę, od razu humor mi się poprawia”.
Ewa Jaworska, kierownik Filii nr 2 i koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w Gnieźnie, nie ukrywa że to efekt codziennej ciężkiej pracy: „Ten rok był bardzo zapracowany, ale satysfakcjonujący. Wdrożone nowe programy edukacyjne przysporzyły nowych czytelników. Prowadzona akcja Cała Polska Czyta dzieciom zachęciła całe rodziny do udziału w czytelniczym życiu biblioteki”. Wiele inicjatyw Filii i całej Biblioteki odbywa się właśnie pod egidą tej sztandarowej akcji. To wszystko sprawia, że placówka jest odbierana jako rodzinna, przyjazna i kreatywna. Nie ma dnia, żeby nie odbywały się tutaj warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, przedstawienia. Filia nr 2 trzyma rękę na pulsie nowych czytelniczych trendów i nowinek. Tu powstał Kącik Malucha czy specjalne sprofilowane działy czytelnicze: „Bajki pomagajki”, „Pierwsze czytanki”, „Mądre dziecko”, „Bobas”.

Filia nr 2 to też serce usługi „książka na telefon”, której pomysłodawcą jest Agnieszka Słomian, koordynatorka ds. seniorów. To właśnie na osiedlu Tysiąclecia i Ustronie w marcu pilotażowo ruszyła ta akcja, by następnie objąć teren całego miasta.
Dla wielu czytelników – nie tylko dla Weroniki i Marcela (zobaczcie zdjęcia!) – to najwspanialsza biblioteka na całym świecie. Nie jest jednak tajemnicą, że każda nasza placówka ma swoich oddanych czytelników.