Szkolenie LABiB “Wespół-zespół”

Wiemy, że każdy dzień, kiedy drzwi naszej Biblioteki zostają zamknięte jest dotkliwą niedogodnością dla naszych czytelników. Jednak wychodzimy z przekonania, że warto inwestować w budowę zgranego i rozumiejącego się zespołu, dlatego nasze ostatnie szkolenie “Wespół-zespół” zaliczamy do ważnych i udanych przedsięwzięć.
Przeprowadzony warsztat był nagrodą dla biblioteki za wygraną w konkursie „Re-Animuj się!”, organizowanego przez Stowarzyszenie Labib oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach współzawodnictwa należało przygotować filmik, który przekonałby komisję do wyboru właśnie tej, a nie innej organizacji. Naszą małą realizację znajdą Państwo na profilu Biblioteki kanału youtube lub po kliknięciu w podany link

Warsztaty poprowadziła ambasadorka Labib Agata Warywoda.

Ruszył projekt „Rozmowy przy wspólnym stole”

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna rozpoczęła realizację nowej inicjatywy pn. „Rozmowy przy wspólnym stole”. Pierwsze spotkanie w ramach tego projektu odbyło się w środę, 25 września w Czytelni BPMG przy ul. Mieszka I 16. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Dariusz Pilak – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, Michał Bogacki – dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Łukasz Scheffs – dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Lidia Łączny – koordynator Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, Krzysztof Gronikowski – przedstawiciel Lokalnej organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, Jarosław Mikołajczyk – animator kultury, dziennikarz i publicysta, Rafał Wichniewicz – dziennikarz i regionalista. Gospodarzem spotkania był dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Piotr Wiśniewski, zaś nad przebiegiem dialogu czuwali Paweł Bąkowski – animator kultury i prezes stowarzyszenia „Ośla Ławka” oraz Tomasz Ławniczak – kustosz BPMG.
Pierwsze spotkanie cyklu w BPMG odbyło się pod hasłem „Miasto Królów czy Trzech Kultur?”. Dialog, w którym uczestniczyli zaproszeni goście opierał się na refleksji nad strategią kreowania wizerunku Gniezna, zastanawiano się nad rolą mieszkańców naszego miasta w tej strategii. Goście zastanawiali się czy Gniezno jest głównie kolebką polskiej państwowości, stolicą państwa pierwszych Piastów czy również nowożytnym Miastem Trzech Kultur – symbolem wielokulturowego współżycia kultury niemieckiej, żydowskiej i polskiej. Dialog dotyczył również roli gwary gnieźnieńskiej w życiu lokalnej społeczności.

Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.