Książka z zaleceniem wielokrotnego czytania

Jeśli oddać się statystycznym obliczeniom, to Klub Dyskusji o Książce spotkał się na literackiej rozmowie po raz sto czwarty. Po raz drugi tematem czytelniczego spotkania była publikacja autorstwa Mariusza Szczygła. Pierwsza – „Zrób sobie raj” – gościła na klubowym stoliku w lutym 2011 roku, czyli 8 lat wcześniej. Kolejna właśnie za nami. Mowa o „Nie ma” i trzeba przyznać, że był to oczekiwany i przyjemny powrót do reportażysty po latach.
W czasie wieczornej dyskusji poświęconej „Nie ma” wielokrotnie wychodziliśmy poza ramy tematyczne zakreślone przez Szczygła. Odnosiliśmy historie przez niego opowiedziane do naszych doświadczeń, wspomnień, szukaliśmy analogii i podobieństw. Nie udało się porozmawiać o wszystkich reportażach zamieszczonych w książce, na to zdecydowanie nie wystarczyłby jeden wieczór. Wspólna rozmowa pozwoliła za to odkryć wielość warstw, z jakich składają się zamieszczone w publikacji historie. Uznaliśmy, że „Nie ma” to książka, po którą po prostu trzeba sięgnąć wielokrotnie, dając sobie szansę odkrycia jej wieloaspektowości. Nie obyło się bez mniej przychylnych komentarzy, nawet Mariusz Szczygieł nie może liczyć na bezkrytycyzm członków KDoK – niezwykle czujnych i wymagających, jak się okazuje, czytelników.
Książkę gorąco polecamy – to wspaniały kawałek literatury. Prowadzi nie tyle po bezdrożach tego, czego brak, tego, czego nie ma, ile po krajobrazach, w których „braki” stanowią punkt wyjścia do nowych określeń, odkryć.
Tak się złożyło, że kolejny książkowy temat również będzie reportażem. Zapraszamy do lektury publikacji Witolda Szabłowskiego „Tańczące niedźwiedzie” i wizyty na spotkaniu Klubie 22 października (we wtorek) o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

„Apetyczne” dyskusje

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się klub miłośników książek i kulinariów „Apetyt na książkę” działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Na wrześniowym spotkaniu można było skorzystać z porad zaproszonej dietetyczki – pani Karoliny Pawełczak.
Apetyczny miting rozpoczął się od ujawnienia skrupulatnie przepisywanej przez uczestniczki, receptury na wyśmienite ciasto. Częstowano się i samym wypiekiem, należało bowiem przetestować jego jakość. W sam raz przed dietetycznymi wskazówkami żywieniowymi, jakich chwilę później wysłuchano. Potem posypały się pytania: o zdrowe tłuszcze, sławę oleju kokosowego, ilość cukru w niektórych produktach spożywczych, czy częstotliwość posiłków w ciągu dnia. Temperatura dyskusji, mimo chłodniejszej wrześniowej aury, tylko rosła. Na uczestniczki obdarowano czasopismem, w którym będą mogły poczytać o zdrowych praktykach żywieniowych.
Klub „Apetyt na książkę” zachęca wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowotnych właściwości pokarmów do wizyty na kolejnym spotkaniu 3 października o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.