13. Festiwal Literacki PRETEKSTY(13) — kopia

13. Festiwal Literacki PRETEKSTY

Już po raz trzynasty zapraszamy na Gnieźnieńskie Święto Słowa – Festiwal Literacki PRETEKSTY.

W bogatym programie tradycyjnie nie zabraknie różnorodnych tematycznie spotkań autorskich, wystaw czy spektakli, a także X. jubileuszowego Slamu Poetyckiego im. Franciszka Rabelais, który stał się już ogólnopolską wizytówką festiwalu.

Formuła „Pretekstów” od lat opiera się na 3 podstawowych motywach:
ZBLIŻENIA – ukazania literatury jako elementarnej część naszej codzienności,
INSPIRACJI – pokazania, że Słowo może inspirować artystów,
SPOTKANIA – przybliżenia twórców do publiczności.

Tym razem świętować będziemy od 31 sierpnia do 22 września.

PROGRAM FESTIWALU

31.08.2023

„Światłoczułe Słowa”/ wystawa gnieźnieńskich fotografików ilustrująca wiersze Ewy Lipskiej
Godzina: 17.30 (30’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)

Spotkanie autorskie z Ewą Lipską
Godzina: 18.00 (60’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)

Festiwal Literacki „Preteksty” otworzy spotkanie z „Pierwszą Damą Polskiej Poezji”, czyli Ewą Lipską, laureatką wielu nagród i wyróżnień. Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, poeta i pisarz, redaktor naczelny “Zeszytów Poetyckich”, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich OW w Poznaniu.

X. Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais
Godzina: 19.30 (120’)
Miejsce: „Latarnia na Wenei”

Slam im. Franciszka Rabelais to niezmiennie okazja do usłyszenia przedstawicieli i przedstawicielek lokalnego środowiska, ale również poetyckich delegacji z całego kraju (m.in. Bydgoszcz, Kraków, Poznań). Pula nagród to 800 zł.

01.09.2023

Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem
Godzina: 17:00 (90’)
Miejsce: Czytelnia Biblioteki Głównej

Ziemowit Szczerek swoją opowieścią zawartą w książce „Wymyślone miasto Lwów” opowie o mieszance tożsamości, historii i narracji. Spotkanie poprowadzi Paweł Bartkowiak.

Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim
Godzina: 19:00 (90’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)

Marek Krajewski – ojciec chrzestny polskiego kryminału retro, autor ponad dwudziestu bestsellerowych powieści kryminalnych, tłumaczony na ponad dwadzieścia języków, laureat prestiżowych nagród, między innymi Paszportu Polityki, niemieckiej Nagrody im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis). Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ziebarth.

02.09.2023

Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem
Godzina: 15:00 (90’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)

Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem (ur. 1966), czołowym reportażystą w Polsce, który w 2017 roku za  reportaż „Żeby nie było śladów” (o sprawie Grzegorza Przemyka) otrzymał Nagrodę Literacką NIKE.
Łazarewicz to nagradzany dziennikarz prasowy, reporter, publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych. Spotkanie poprowadzi Aleksander Karwowski.

Panel dyskusyjny z udziałem: Marka Budzisza, dr Jacka Bartosiaka, gen. Waldemara Skrzypczaka.
Godzina: 17:00 (120’)
Miejsce: Aula w Instytucie Kultury Europejskiej UAM (ul. Kostrzewskiego 5)

Wojna na Ukrainie spowodowała, że poczucie bezpieczeństwa w naszej części Europy zmieniło się fundamentalnie. Kiedy i czy w ogóle powróci stabilizacja? Jakie zamiary ma Rosja wobec Polski? Czy NATO jest w stanie zagwarantować nam pokój? Jakie są scenariusze geostrategiczne dla świata? Czy Polska ma wypracowaną kompleksową strategię bezpieczeństwa?

Te i inne pytania zadamy podczas spotkania z autorami książek o strategiach bezpieczeństwa i specjalistami w dziedzinie obronności: dr. Jackiem Bartosiakiem, Markiem Budziszem i gen. Waldemarem Skrzypczakiem.

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Jędraszczyk (Uniwersytet im. A. Mickiewicza – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie).

03.09.2023

Spotkanie autorskie z Katarzyną Michalczak
Godzina: 15:00
Miejsce: Czytelnia Biblioteki Głównej

Spotkanie z Katarzyną Michalczak, poetką i pisarką, wokół jej głośnej książki „Synu, jesteś kotem” – o relacji z synem w spektrum autyzmu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Antosik.

Spotkanie autorskie z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i Aleksandrem Kaczorowskim
Godzina: 17:00
Miejsce: Aula w Instytucie Kultury Europejskiej UAM (ul. Kostrzewskiego 5)

Wywiad-rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy tak otwarcie mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie. Spotkanie poprowadzą: dr Katarzyna Jędraszczyk (IKE UAM) i dr Andrzej Byrt (WIG).

Wstęp na wydarzenie tylko za okazaniem zaproszenia. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w placówkach BPMG od 23 sierpnia 2023.

Spektakl Teatru Wszelki Wypadek pt. „Merylin Mongoł”
Godzina: 20:00
Miejsce: sala koncertowa Starego Ratusza
Osoba prowadząca: Grzegorz Buczkowski (MOK)

Teatr Wszelki Wypadek wystawia adaptacje sceniczne utworów epickich. W 2017 r. była to „Zbrodnia i kara”, oparta na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego, a w 2018 r. „Sala nr 6” oparta na motywach opowiadania Antoniego Czechowa. Ten ostatni spektakl mogliśmy oglądać na zeszłorocznych PRETEKSTACH.

Tym razem teatr prowadzony przez Tomasza Kujawskiego – ważną postać dla gnieźnieńskiego teatru amatorskiego – zaprezentuje sztukę “Merylin Mongoł”.

Nikołaj Kolada “Merylin Mongoł”
reżyseria: Tomasz Kujawski
występują: Kalina Jankowiak, Cecylia Jankowska, Jakub Dorobiała, Paweł Gic.

22.09.2023

VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców

Wszystkim, którzy uwielbiają czytać i lubią czasem odrobinę radosnej rywalizacji – proponujemy niecodzienne spędzenie wieczoru wśród innych moli książkowych.

Już 22 września wraca Turniej Książkożerców, który – choć z przerwami – towarzyszy Pretekstom od początku. W tym roku odbędzie się po raz szósty.

Turniej odbędzie się 22 września (piątek) o godz. 17:00 w sali koncertowej Starego Ratusza.

 

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, IKE, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, KDoK, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content