2wrzesnia_preteksty_wydarzenie_fb

12. Preteksty: Markiewka / Lamża / Cherezińska

Pierwszy bohater dnia kojarzony jest z określeniem Polski jako kraju Adasiów Miauczyńskich i jako rzecznik gniewu w roli narzędzia sprawczego. A to dopiero początek!
Drugi bohater zadziwia krytyków umiejętnością zagęszczania treści – potrafi zmieścić wszechświat na trzystu stronach! Znany jest też jako pogromca mitów, równie skuteczny, jak pełen szacunku wobec swych adwersarzy.
O trzeciej bohaterce wystarczy nadmienić, że słynie z nadawania posągowym postaciom znanym z kart historii ludzkiego oblicza oraz z umiejętności inteligentnej i spójnej syntezy dziejów.
W drugi dzień przedłużonego festiwalowego weekendu zapraszamy na trzy spotkania autorskie:
O 16.00, na Latarni na Wenei, spotkanie z Tomaszem Markiewką . To urodzony w 1986 filozof, publicysta i tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek Język neoliberalizmu (2017), Gniew (2020), Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat (2021) oraz Nic się nie działo. Historia życia mojej babki (2022). Spotkanie poprowadzi Adrianna Rakowska.
O 17.30, na dziedzińcu Starego Ratusza, spotkanie z Łukaszem Lamżą. Autor ten jest filozofem, pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się z filozofii nauki i filozofii przyrody. Jest też dziennikarzem naukowym, redaktorem działu “Nauka” w “Tygodniku Powszechnym”, autorem licznych książek popularnonaukowych (m.in. “Wszechświat krok po kroku”, “Połącz kropki”, “Światy równoległe”). Prowadzi na YouTube cotygodniowy przegląd prasy naukowej pt. “Czytamy Naturę”. Spotkanie poprowadzą Tomasz Ławniczak oraz Piotr Wiśniewski.

O 19.00, na dziedzińcu Starego Ratusza, spotkanie z Elżbietą Cherezińską. To teatrolożka i pisarka specjalizująca się w powieści historycznej. Autorka cykli: „Północna droga”, „Odrodzone królestwo” i „Harda królowa” oraz książek “Z jednej strony, z drugiej strony wspólnie z Szewachem Weissem”, “Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, “Gra w kości”, “Legion” oraz “Turniej cieni”. Finalistka Nagrody Literackiej Gryfia w 2013 roku i laureatka nagrody MKiDN w kategorii literatura w 2018 roku. Spotkanie z nią poprowadzi Agnieszka Antosik oraz dr Michał Bogacki.

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content