GODZINY UDOSTĘPNIANIA KATALOG KONTAKT

 

 

AKTUALNOŚCI

WYDARZENIA KULTURALNO-EDUKACYJNE

O BIBLIOTECE

NOWOŚCI

ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ!

CZASOPISMA

OFERTA BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ

DOKUMENTY ŻYCIA SPOŁECZNEGO

REGULAMINY

LINKI

 WYDARZENIA KULTURALNO-EDUKACYJNE

 

 

Konkurs na przyszłoroczną kartkę wielkanocną

Miasta Gniezna i Biblioteki rozwiązany

 

         Tegoroczna Wielkanoc jeszcze przed nami, a już wiadomo, jak w przyszłym roku będą wyglądały najpiękniejsze kartki świąteczne! Podczas tegorocznej Gali Malowania Jaja ogłoszono wyniki w konkursie plastycznym „Na Wielkanoc namaluj nam życzenia”. Z około 100 nadesłanych prac jury wybrało projekty Julii Grzybowskiej z klasy I Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Kornelii Walczak z klasy II Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Obie zwycięskie prace zostaną oficjalnymi przyszłorocznymi kartkami świątecznymi Miasta Gniezna i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (organizatora konkursu). A to oznacza, że wielkanocne pocztówki Julii i Kornelii trafią do skrzynek pocztowych, a potem do adresatów życzeń. Nagrodzone autorki otrzymały nagrody. Jury wyróżniło też dziesięć innych prac autorstwa: Magdaleny Kacprzycy, Pauliny Kaszyńskiej, Klary Malinowskiej, Nataszy Matusz, Nataszy Pruss, Laury Sikory, Tomasza Stachowiaka, Marcela Szynkowskiego, Zofii Zacharko, Alexandra Korpika.

        Gratulujemy wszystkim artystom zaprezentowanych zdolności i wspaniałych pomysłów.

Chcemy podziękować także szkołom, które włączyły się w organizację konkursu i zachęciły swoich uczniów do plastycznych wyzwań: Szkole Podstawowej nr 1, nr 5, nr 6, nr 7, nr 8, nr 9, nr 10, Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych, a także Szkole Podstawowej Milenium.

 

 

kwnagrody2.jpg (676531 bytes) kwnagrody4.jpg (658923 bytes) kwnagrody1).jpg (665418 bytes) kwnagrody5.jpg (678996 bytes)
kwnagrody6.JPG (3038570 bytes) kwnagrody7.JPG (3092273 bytes) kwnagrodybpmg.jpg (2637913 bytes) kwnagrodyum.jpg (2613783 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Książka z autografem Małgorzata Musierowicz wyróżnieniem

za spotkania poświęcone twórczości autorki

 

 

         Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna otrzymała wyróżnienie za program wydarzeń przygotowanych w ramach edycji III Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady. Na naszej bibliotecznej półce pojawi się egzemplarz „Wnuczki do orzechów” z autografem Pani Małgorzaty. Inicjatorem Jeżycjadowego czytania oraz fundatorem wyróżnienia jest wydawnictwo Akapit-Press.

 

 

wyroznienie1.jpg (2116213 bytes) wyroznienie2.jpg (3021369 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 


Roznosimy radość z czytania

 

            Możemy więcej i chcemy robić więcej - dla osób starszych. Rozszerzyliśmy naszą biblioteczną inicjatywę o kolejne grono odbiorców. W ramach działań skierowanych do osób starszych, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą odwiedzić biblioteki, wybraliśmy się z wizytą do Domu Opieki "Jesienny Azyl". Tam zawiązaliśmy pierwsze znajomości z Podopiecznymi. A następnie zaprosiliśmy Ich do wspólnej czytelniczej biesiady. Wzajemna rozmowa i głośne czytanie fragmentu książki stworzyły niezwykle miłą atmosferę. Było widać, że uczestnicy spotkania tak zwyczajnie, po ludzku, poczuli się potrzebni, zauważeni, wartościowi. Czasem niewiele trzeba, aby sprawić komuś wyjątkowy prezent. I zwykle nie chodzi o drogocenne perły czy luksusowy gadżet, a o wspólny czas.
       Dla nas było to wspaniałe doświadczenie terapeutycznego działania literatury i bezcennej roli bezpośredniego kontaktu człowieka z człowiekiem. Na pewno skorzystamy z kolejnego zaproszenia, by pojawić się ponownie z książką przy boku u pensjonariuszy"Jesiennego Azylu". Zaplanowaliśmy już nawet dodatkowe atrakcje. Mamy w zanadrzu ćwiczenia usprawniające funkcje umysłu z zastosowaniem treningu pamięci, prostych gier słownych czy gier planszowych. Zastosujemy złotą zasadę – przyjemne z pożytecznym.

 

Domypomocy-czyt3.jpg (1845036 bytes)

Domypomocy-czyt 2.jpg (1722280 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 


Bardzo pyszne książki

 


         Są książki z czekoladą w tytule, książki o tym, jak się robi i skąd się wzięła czekolada. Książki taktujące o czekoladzie w sposób nieco bajkowy, wierszyki z czekoladowym motywem, a nawet książki pachnące czekoladą! A mówimy o tym, ponieważ z okazji Dnia czekolady wszystkie te tytuły pokazywaliśmy, polecaliśmy, czytaliśmy a nawet uwaga – wąchaliśmy!
Czekolada to nie tylko doskonały rarytas dla naszych podniebień, ale także temat niejednej pozycji, jaką można znaleźć w naszym przepastnym księgozbiorze. Czemu więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Przy okazji czekoladowych czytelniczych odkryć kosztowaliśmy pralinek w różnych odcieniach - od ciemnych, przez orzechowe, aż po miętowe. Zawsze warto łączyć praktykę z teorią. Zaproszonym do Wypożyczalni dla Dzieci uczniom Szkoły Muzycznej pomysł bardzo się spodobał. Doskonale poradzili sobie zarówno ze słodkimi zagadkami, jak i wyjaśnieniem, dlaczego tak naprawdę czekolada poprawia nam nastrój. Było przepysznie i krzepiąco. 
       Zajęcia przygotowano w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, wykorzystano następujące tytuły: "Książka pachnąca czekoladą", "A niech to czykolada", "Charlie i fabryka czekolady", "Czadowa czekolada"(z serii: Monstrualna Erudycja), "Gorzka czekolada", "Czekoladki dla sąsiadki".

 

DzCzykolady3.jpg (3026114 bytes)

DzCzykolady5.jpg (3005647 bytes)

DzCzykolady11.jpg (3062117 bytes)

DzCzykolady14.jpg (3075033 bytes)

DzCzykolady15.jpg (747009 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ostatni rok rodziny w książce "Rok koguta" Teresy Bouckowej

                

 

              W środę 10 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem były to wyjątkowo gorące kwadranse, a to za sprawą książki „Rok koguta”. Autorką tego dziennika jest Teresa Bouckova, znana czeska pisarka (i córka uznanego prozaika i opozycjonisty Pavla Kohouta). Książka jest osobistym zapisem rocznych zmagań z rozpadem jej adopcyjnej rodziny. Bouckova zaadoptowała bowiem dwójkę romskich chłopców, później doczekała się też syna biologicznego. Jej relacja jest bardzo szczera i bolesna, bo otwarcie pisze o rzeczach bardzo trudnych: ciągłych kradzieżach synów, narkotykach i dramatycznych wyborach, które musi podjąć. Właśnie kwestia adopcji wzbudziła największe emocje wśród klubowiczek. Zastanawiałyśmy się, od czego zależy sukces adopcji, jak trudnym zadaniem jest wychowanie dziecka, które spędziło początek życia w „bidulu”. Wreszcie, co przeważa - geny czy wychowanie? Książka Bouckovej pokazuje cenną perspektywę na te kwestie – od środka i bez prostego happy endu. Ta lektura, choć trudna emocjonalnie, okazała się bardzo wartościowa.

 

rokkoguta1.jpg (2574770 bytes) rokkoguta3.jpg (3226194 bytes) rokkoguta4.jpg (3654754 bytes) rokkoguta5.jpg (3296643 bytes) rokkoguta7.jpg (3361576 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 


Literatura dziecięca w centrum,

czyli Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

      Co roku świętujemy hucznie, więc i w tym roku nie mogło być inaczej. 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony w dniu urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. My ten dzień uczciliśmy tak, jak należy – czytaniem dzieciom! Przed południem falami radiowymi popłynęła w eter baśń Brzydkie Kaczątko. W roli lektora – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Piotr Wiśniewski. Musicie przyznać, że słychać było duże doświadczenie, a to dlatego że nasz dyrektor co wieczór trenuje głośne czytanie dzieciom. Po emisji spływały od Was zasłuchane relacje – między innymi z Gnieźnieńskich Przedszkoli nr 3, 5, 8, 15, 17. Miło widzieć, że radioodbiorniki były w centrum uwagi. Bo to oznacza, że w centrum była literatura dziecięca i jej nieoceniony klasyk – Hans Christian Andersen.

     W naszych placówkach baśni można też było posłuchać na żywo. Posłuchać, ale i pośmiać się, pograć, pobawić w takt baśni mistrza Andersena. Nasi mali goście z  gnieźnieńskich przedszkoli podróżowali po baśniowym świecie. Pełna emocji podróż miała wiele przystanków – między innymi na wiejskim podwórku brzydkiego kaczątka. Dzieci przeczekały też nocną burzę z piorunami w zamku wraz z księżniczką. Ona spała na ziarnku grochu i niestety obudziła się cała połamana i niewyspana. Za to dzieci wstały pełne werwy na dalszą baśniową podróż. I dobrze, że nabrały sił, bo czekała je bitwa na śnieżki w krainie Królowej Śniegu.

     Baśnie Hansa Christiana Andersena to elementarz literatury dla dzieci. I to dosłownie. Andersen ma w swoim repertuarze baśń na każdą literę alfabetu – od A (Anioł) do Z (Zupa z kołka od kiełbasy). Jednak z baśni dzieci nie tyle uczą się, jak składać literki. Baśń uczy, czym jest literatura. Oswaja niełatwe tematy opowieścią w magicznej oprawie. Choćby „Brzydkie kaczątko” jest pretekstem do rozważań o odrzuceniu, braku akceptacji, o tym jak czas nas zmienia i o nadziei. Baśń wprowadza dziecko w kulturę. Dzięki klasycznym lekturom dziecko potrafi tropić baśniowe motywy, które stale przewijają się w literaturze, filmie, sztukach wizualnych czy nawet muzyce.  

     Międzynarodowym Dzień Książki dla Dzieci obchodzony był pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Święto ma przypomnieć rodzicom i dorosłym o pożytkach z czytania najmłodszym. I wielkiej przyjemności, jaką daje wspólne rodzinne czytanie.

 

W naszych bibliotekach Hans Christian Andresen bawił tak:

 

af21.jpg (6156523 bytes) af23.jpg (5886847 bytes) af22.jpg (5809375 bytes) af24.jpg (5801036 bytes) af25.jpg (6433979 bytes) af26.jpg (6138427 bytes)
awdd.jpg (788054 bytes) awdd1.jpg (3108044 bytes) awdd2.jpg (3099875 bytes) awdd3.jpg (3101432 bytes) awdd5.jpg (590199 bytes) af91.jpg (211657 bytes)
af95.jpg (236447 bytes) af96.jpg (215209 bytes) af98.jpg (228920 bytes) af94.jpg (127320 bytes)

 

Na nasze zaproszenie odpowiedziały gnieźnieńskie przedszkola:

 

aPrzedszkole3.jpg (3575098 bytes)

Przedszkole nr 3
"Kubuś Puchatek"

aPrzedszkole5.jpg (4760683 bytes)

 

 

Przedszkole nr 5

"Mali Przyrodnicy"

aPrzedszkole8.jpg (92570 bytes)

 

 

Przedszkole nr 8

"Mali Polanie"

aPrzedszkolenr15-1.jpg (72742 bytes)

 

 

 

Przedszkole nr 15

"Pszczółka Maja"

aPrzedszkole17.png (3190247 bytes)

 

 

Przedszkole nr 17

"Piastowska Gromada"

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Bo każde PRETEKSTY są dobre!

 

        Ukłony ze sceny, głośne brawa, moment, słowo, gest. Tak rozpoczął się i zakończył 9. Festiwal Literacki Preteksty, który obfitował w mnogość wydarzeń: od konkursu recytatorskiego „Niektórzy lubią poezję", aż po spektakl Teatru Wszelki Wypadek. Były to trzy dni wypełnione literaturą odmienianą przez wszystkie przypadki. I to zupełnie za darmo. To festiwal dla każdego, kto znalazł czas i chęci. A tych w tym roku nie brakowało.

       

     Prawdopodobnie rekordowa liczba zgłoszeń napłynęła na konkurs recytatorski – ponad pięćdziesiąt. Komisja Artystyczna, w składzie: Andrzej Malicki, Zenona Golc, Wanda Polkowska, Wioletta Łubieńska była bardzo zadowolona z dokonań uczestników. Nagrody w kategorii szkół podstawowych otrzymali: I - Klaudia Kędzierska – SP 7, II – Inga Gonera – SP 12, III – Aleksandra Karpińska – SP 10. Wyróżnienia otrzymały: Iga Mielcarek – SP 8 i Weronika Trafna – SP 2. W kategorii szkoły ponadpodstawowe najlepiej zaprezentowali się: I – Błażej Adamski – II LO, II – Wiktoria Zykowska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie, III – Nikodem Wejerowski – I LO. Wyróżniono natomiast Julię Gerkę - II LO, Julię Kubacką – II LO i Jagodę Białek – I LO.

Pretekstyrecytatorski.jpg (2860253 bytes)

Pretekstyrecytatorski2.jpg (217141 bytes)

PretekstyautGryguc1.jpg (6465427 bytes) PretekstyautGryguc2.jpg (6523254 bytes) PretekstyautGruguc3.jpg (6536249 bytes) PretekstyautGryguc4.jpg (6450954 bytes)

    

     Skoro najżywszą formą kontaktu człowieka z literaturą jest spotkanie autorskie, to na tegorocznych pretekstach nie mogło ich zabraknąć. Do bibliotek zawitali autorzy z Gniezna: Agnieszka Gadzińska, Anna Łacina i Jarosław Gryguć. To pisarze, którzy już zdobyli uznanie w świecie literatury dla dzieci i młodzieży. Wszystkie spotkania pozostawiły niedosyt w sercach uczestników i podsyciło płomień literatury w ich sercach.

PretekstyautLacina1.jpg (2000614 bytes) PretekstyautLacina2.jpg (2138962 bytes) PretekstyautLacina3.jpg (1258149 bytes) PretekstyautLacina4.jpg (915110 bytes)
PretekstyautGadzinska1.jpg (3039270 bytes) PretekstyautGadzinska6.jpg (3054345 bytes) PretekstyautGadzinska4.jpg (3074601 bytes) PretekstyautGadzinska11.jpg (3088281 bytes)

                                                                                                                                                               Dziewięć drużyn rywalizowało w tegorocznej V edycji Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. Nie było łatwo. Bo czy każdy miłośnik literatury zna fizjonomię autora, którego utwory czyta? Czy potrafi podać tytuł i twórcę dzieła jedynie po zamieszczonej w nim ilustracji? Tak, owszem były i pytania zupełnie banalne, na przykład te o nagrody literackie. Klub Dyskusji o Książce, który turniej przygotował i przeprowadził, i tak pozostał pełen uznania dla poziomu wiedzy uczestników. Zwycięzcami zostali: „Nebulochaotyczni interkosmonauci" w składzie: Michalina Strzelecka, Kacper Filipiak i Dawid Kędziora z I LO. Drugie miejsce wywalczyła drużyna „Egzystencjalistów", którą reprezentowali: Katarzyna Matysiak, Katarzyna Skowrońska oraz Jakub Krzymiński z II LO. Z tej samej szkoły po ostrej i szybkiej dogrywce na III miejsce wskoczyły „Latające pingwiny" reprezentowane przez Wiktorię Bartz, Julię Gołas i Katarzynę Kaszyńską.

Pretekstyksiazkozercy0.jpg (171325 bytes) Pretekstyksiazkozercy1.jpg (202976 bytes)
Pretekstyksiazkozercy2.jpg (139560 bytes) Pretekstyksiazkozercy.jpg (116551 bytes)
Pretekstyksiazkozercy3.jpg (131075 bytes) Pretekstyksiazkozercy5.jpg (176075 bytes)
Pretekstywystawa0.jpg (155535 bytes)

     

       Światłoczułe Słowa (vol. VI) jak co roku przyciągnęły do Miejskiego Ośrodka Kultury miłośników fotografii. Tym razem literatura i obraz zabrzmiały unisono. W fotograficznych kadrach Anny Farman znaleźli się wierni czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Jak powiedział otwierający wystawę dyrektor książnicy Piotr Wiśniewski, wspólna charakterystyka wiernych czytelników to właściwie długa lista komplementów. Nachwalić się czytających nie mogły także kierowniczki filii – wszystkie podkreślały, że biblioteka to coś więcej niż regały i książki – to ludzie. Bez czytelników nie ma mowy o bibliotece. Z kolei autorka wystawy, dziękowała sportretowanym za otwartość i serdeczność. Mówiła też o tym, że dzięki temu projektowi ponownie „odkryła” bibliotekę. Nie miała świadomości, jak gęsta jest biblioteczna siatka placówek w Gnieźnie i jak niezwykłe są to miejsca – w jednej z filii są nawet piłkarzyki dla czytelników. Kto nie był na wernisażu – a trzeba przyznać, że naprawdę było tłoczno – wciąż ma okazję zobaczyć, co wyszło ze spotkania słowa i obrazu w holu MOK.

Pretekstywystwaw4.jpg (166818 bytes)
Pretekstywystawa.jpg (159833 bytes)

      

        Swoją gnieźnieńską premierę na Pretekstach miał pokaz filmu „Stabat Mater Dolorosa" Piotra Machy i duetu SIKSA, czyli performatywna realizacja marzenia o robieniu kina.

        Pierwszy dzień Pretekstów zakończył performans poetycki „rudka robi rumor" oraz spotkanie z Rudką Zydel.

Pretekstyrudka.jpg (220272 bytes)

Pretekstyspecer.jpg (268997 bytes)

     Festiwalową sobotę rozpoczął spacer po mieście, na który zaprosiła Krytyka Polityczna. Bohaterkami wycieczki stały się znane gnieźnianki, żyjące na przełomie XIX i XX wieku, zaprezentowane mieszkańcom po raz pierwszy na zeszłorocznej wystawie z okazji setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Całość rozpoczęła się na Rynku, gdzie w jednej z kamienic mieszkała najwcześniej urodzona z bohaterek – poetka Maria z Gniezna. Na trasie przedstawionych zostało jeszcze siedem kobiet: poetek, nauczycielek, aktorek, lekarek i żołnierek.

Pretekstyrakugo.jpg (126433 bytes)

     Zaraz po kulturalnym spacerze odbył się w MOK niezwykły pokaz jednoosobowego teatru japońskiego przygotowany przez Anitę Jakubik (pseudonim Kumo) z grupy Kobito Rakugo. Artystka przybyła do Gniezna na zaproszenie Klubu Fantastyki Fantasmagoria. Organizatorzy wydarzenia wyszli z założenia, że literatura nie musi być pisana. Rakugo to opowieści, czyli także literatura, tylko że mówiona. Prezentuje się ją na siedząco, a aktor wciela się w kreowane przez siebie postacie jedynie za pomocą mowy ciała, a także zmiany głosu i kierunku mówienia. Do dyspozycji ma tylko dwa rekwizyty: wachlarz (sensu) i niewielki ręcznik (tenegui). Z tego wszystkiego jest w stanie wyczarować żartobliwe, wesołe, wzruszające, a niekiedy nawet dramatyczne historie. Sztuka ta wymaga wielkich umiejętności w odtwarzaniu różnych bohaterów za pomocą minimalnych środków wyrazu.

      Ledwo udało się pomieścić wszystkich gości VI Slamu im. Franciszka Rabelais. Klub Muzyczny „Młyn” był pełen slamerów i slamerek oraz słuchaczy, przez poetycki parter Klubu przewinęło się około 150 osób! Od ubiegłego roku „Slam Rabelais” jest częścią eliminacji do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego, dlatego też pojawia się na nim coraz więcej uczestników z różnych miast. Nie zabrakło jednak mocnej gnieźnieńskiej obsady, która dotarła zresztą do samego finału. Turniej zorgniazowany przez stowarzyszenie „Ośla Ławka” brawurowo prowadziła Alex Freiheit. Wchodziła przy tym w zabawne dialogi z eklektyczną muzyką prezentowaną przez DJ Janusza. W finale znaleźli się: na trzecim miejscu Sasza Kruk z Gniezna, na drugim miejscu Krzysiu (notujący świetny debiut) oraz na miejscu pierwszy, tym samym stając się reprezentantem Gniezna na krajowym turnieju – Smutny Tuńczyk z Poznania.

       

      Po slamie na scenę wszedł zespół Tryp z Łodzi. Doświadczeni muzycy, tworzący i grający w różnych zespołach (Cool Kids of Death, Hey, Pogodno) i niezwykle charazmatyczny wokalista i autor tekstów dali prawdziwy muzyczny spektakl. Surowa, energetyczna fuzja punka i electro w połączeniu z tekstami Marcina Pryta dały porażający efekt.

Pretekstyslam.jpg (230566 bytes)

Pretekstyslam2.jpg (192786 bytes)

Pretekstyslam3.jpg (114265 bytes)

Pretekstyteatrtomka.jpg (76643 bytes)

      

      Piękną klamrą zamykającą festiwal był spektakl Teatru Wszelki Wypadek. Tym razem Tomek Kujawski – twórca, reżyser i aktor w jednej osobie – poświęcił przedstawienie powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow". Dopisek „Impresje" miał wskazywać na dowolność interpretacji  utworu i chyba nie był potrzebny. Kujawski w niezwykle ascetycznej formie oddał niespokojnego ducha rosyjskiego  człowieka – pełnego sprzeczności, żarliwości, porywczości, pokory i buntu. Dusza pełna walki z namiętnościami, losem, wiarą, pogardą i wzniosłością to uniwersalny aspekt, na który położono ciężar całego przedstawienia. Niesamowicie wypowiedziane monologi postaci Iwana, starannie przemyślana kompozycja, a także minimalizm dekoracji i kostiumów  to mocne strony spektaklu, który – pomimo, że trwał 1,5 h – do ostatniej minuty przyciągał uwagę.

Pretekstyteatrtomka0.jpg (134306 bytes)

 

      Preteksty po raz kolejny udowodniły, że, wbrew trendom ogólnopolskim, wydarzenia literackie w Pierwszej Stolicy Polski mogą liczyć na oddaną i liczną publiczność.

 

Zdjęcia: Anna Farman

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Plebiscyt na "Najlepszy tom Jeżycjady" rozwiązany!

 

      Były emocje, było gorąco, były dramatyczne zwroty akcji. Ale już wszystko jasne. W naszym plebiscycie na „Najlepszy tom Jeżycjady”, który trwał prawie cały marzec, bezapelacyjne wygrała …„Szósta klepka”! To pierwszy tom serii, który wyszedł spod pióra Małgorzaty Musierowicz. I jak widać, również pierwszy w sercach naszych Czytelniczek i Czytelników. Na drugim miejscu w plebiscycie uplasował się tom „Nutria i Nerwus”. Zaś brązowym medalem muszą podzielić się sprawiedliwie „Ida sierpniowa” i „Wnuczka do orzechów”. Cykl „Jeżycjada” liczy już – bagatela – 22 tomy! A kolejny – pod tytułem „Chucherko” – zapowiadany jest na przyszły rok. Zatem czekamy, a w tzw. międzyczasie, polecamy wracać do poprzednich części. Zawsze jest dobry czas na herbatkę u rodziny Borejków.

      

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Dzień Teatru w naszym wydaniu:

 

Spotkanie z Panem Kuleczką.

Impreza pod skrzydałami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

 

         Dnia 27 marca Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna gościła Pana Kuleczkę, bohatera serii fantastycznych książek dla dzieci autorstwa Wojciecha Widłaka. W rolę książkowej postaci wcielił się Piotr Witoń, poznański aktor prowadzący warsztaty teatralne na podstawie literatury dziecięcej.
        Dzieci z Przedszkola nr 8 „Mali Polanie” poznały osobiście samego głównego bohatera oraz jego podopiecznych – refleksyjnego psa Pypcia, neurotyczną kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk. Piesek Pypcio był także obecny podczas spotkania, dzieci mogły go przytulić oraz pogłaskać.

        Spotkanie z Piotrem Witoniem okazało się wyjątkowo interaktywną zabawą literacką. To była także forma promocji teatru i zawodu aktora.

         Za działalność dla najmłodszych dzieci poznański aktor został nagrodzony przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

Dzien_Teatru2019001.jpg (255948 bytes) Dzien_Teatru2019003.jpg (179023 bytes) Dzien_Teatru2019005.jpg (319545 bytes) Dzien_Teatru2019010.jpg (156111 bytes) Dzien_Teatru2019012.jpg (223427 bytes)
Dzien_Teatru2019012.jpg (223427 bytes) Dzien_Teatru2019015.jpg (245092 bytes) Dzien_Teatru2019016.jpg (189763 bytes) Dzien_Teatru2019017.jpg (285678 bytes) Dzien_Teatru2019021.jpg (252330 bytes)

 

Autor zdjęć:

Dariusz Kozłowski

Klub FOTO 50+

 

     Być aktorem, to jest to!

 

              Jeśli teatr dla dzieci to najlepiej taki, w którym najmłodsi sami mogą spróbować jak być aktorami, aktorkami. To doświadczenie kreacji, próba "wejścia w skórę" kogoś innego buduję nie tylko wyobraźnię ale i pomaga odkryć w sobie odwagę i kreatywność. Spektakle w których uczestniczą dzieci są dla nich bardzo znaczącym doświadczeniem, często pamiętanym przez lata. Dlatego podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru w Wypożyczalni dla Dzieci, przedszokolacy z gnieźnieńskiej "5" mieli szansę spróbować swoich sił w tym niezwykłym wymiarze jakim jest aktorstwo. Podczas przygotowanego spotkania były również zagadki bajkowe, czy quiz czytelniczy.

 

DzteatruWdD-2.jpg (3067965 bytes) DzteatruWdD-3.jpg (3109084 bytes) DzteatruWdD-4.jpg (3066762 bytes) DzteatruWdD-5.jpg (3081452 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

„10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Tolkienie”

 

        Czy Tolkien lubił jeździć samochodem? Z jakim innym znanym pisarzem fantasy łączyła go przyjaźń? Ile znał języków i czy  dobrze mówił po polsku? Na te i inne pytania poznali odpowiedź uczestnicy spotkania zorganizowanego w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna z okazji Dnia Czytania Tolkiena. O autorze opowiedział zebranym Wiktor Koliński, Prezes Stowarzyszenia Fantasmagoria. Słuchacze dowiedzieć się mogli wiele nie tylko o życiu twórcy jednego z najbardziej niesamowitych światów literackich, ale także o ekranizacjach jego dzieł czy głównych motywach, które się w nich pojawiały.

 

Tolkczyt1.jpg (2739492 bytes) Tolkczyt2.jpg (2729754 bytes) Tolkczyt3.jpg (2805670 bytes)

 

Autorka zdjęć:

Danuta Burchardt

Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

III Ogólnopolskie czytanie Jeżycajdy

razem z Miejskimi Świetlicami Socjoterapeutycznymi 

 

               Marzec w naszych bibliotekach zdecydowanie należał do…Małgorzaty Musierowicz. III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady obfitowało w wiele atrakcyjnych wydarzeń, ale najważniejsze było oczywiście samo czytanie. Przedostatni tom cyklu – „Feblik” – na głos przeczytała bibliotekarka Ula, a wysłuchały dzieci z Miejskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej. Potem było rysowanie – oczywiście, nie po książkach.  Mali artyści, natchnieni prozą Musierowicz, stworzyli na płycie mural węglem drzewnym.

 

felbik-3.jpg (1892660 bytes) felbik-1.jpg (1509202 bytes) felbik-2.jpg (2236219 bytes) felbik-4.jpg (1817408 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Poezja na TAK!

 

 

      Nie chcemy powiedzieć, że nigdy... że tak rzadko, że prawie wcale. Chcemy powiedzieć, że za mało. Chcemy powiedzieć, że widzimy niepokojące tendencje dotyczące zainteresowania poezją. Dlatego Światowy Dzień Poezji jest dla Biblioteki okazją, by działać. I to działać u podstaw. Od małego czytelniczego zachwytu zaczyna się wielka poetycka przygoda.

Zapoznając dzieci z twórczością poetycką oswajamy je z gatunkiem, tak, że w przyszłości nie jest im obcy. Pokazujemy uroki i możliwości posługiwania się formą i konwencją wierszy. Otwieramy tajemicze treści ukrywające się pomiędzy rymami. I naturalnie bawimy się, bo poezja świetnie nadaje się do zabawy, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkań poświęconych poezji właśnie. Za nami zajęcia "Trochę z Brzechyw, ciut z Tuwima", w których igraszki i poezja połączyły się w jedno. Przygotowane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 a przeprowadzone w Wypożyczalni dla Dzieci. A także zajęcia czytelnicze, na które zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 a przeprowadzone przez Filię nr 2. Przygotowujące do odbioru poezji pn.: "Poeci bawią dzieci”, warsztatowe - "Wiosna poezją rozkwita" podczas, których uczestnicy przygotowywali bukiet kwiatów z dołączonymi zwrotkami wierszy i wreszcie akcja czytelnicza "Poezja na dzień dobry!", w której optymistyczne wiersze i ciasteczka tworzyły wspaniałe duety, jak najlepsze na każdy udany dzień.

 

 

DzPoezjiWdD1.jpg (3061760 bytes) DzPoezjiWdD4.jpg (3076145 bytes) DzPoezjiWdD5.jpg (3072762 bytes) DzPoezjiWdD6.jpg (3040028 bytes) DzPoezjiWdD7.jpg (3073195 bytes)
_DSC0099.jpg (6845897 bytes) _DSC0096.jpg (6124244 bytes) _DSC0103.jpg (5792249 bytes) _DSC0105.jpg (6100827 bytes) _DSC0107.jpg (6588544 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

„Czytanie przy ciasteczku”

 

 

        Czy młodzież czyta? Raczej tak! Tylko mniej chętnie sięga po szkolne lektury, za to potrafi godzinami, nawet po nocach, zaczytywać się w ulubionych powieściach obyczajowych lub fantastycznych.

        Chociaż w ostatnich latach pojawiło się kilka tytułów z gatunku romansu, jak np. „Gwiazd naszych wina” Johna Greena czy też powieści historycznej „Złodziejka książek” Marcusa Zusaka lub książek tzw. nurtu Young Adult dla starszej młodzieży, to pierwsze miejsce należy nadal do Harry'ego Pottera.

       A kto spośród polskich autorów? Czytane są na pewno książki Ewy Nowak, Anny Onichimowskiej, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, opowiadające o problemach nastolatków. Mocno trzyma się „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, ale raczej wspierana nieustannie przez mamy nastolatek.

       Powyższe spostrzeżenia powstały po warsztatach zorganizowanych w Filii nr 2 pt. „Czytanie przy ciasteczku”. Młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej nr 9 czytali fragmenty wylosowanych przez siebie powieści np. Kwiat kalafiora”, czy „Ida sierpniowa”. Zastanawiali się czy są to książki warte przeczytania. Kilka dziewczyn była na tak, gorzej było z chłopcami, którzy stwierdzili, że to są „dziewczyńskie lektury”.

      Czy odwiedzą bibliotekę ponownie w poszukiwaniu książek Musierowicz? Może tak, namówieni przez swoje mamy i zachęceni przez bibliotekarzy.

 

 

jezyciast1.jpg (766387 bytes) jezyciast2.jpg (838031 bytes) jezyciast3.jpg (852100 bytes) jezyciast4.jpg (837926 bytes) jezyciast5.jpg (873034 bytes) jezyciast11.jpg (717281 bytes)
jezyciast6.jpg (972130 bytes) jezyciast7.jpg (843256 bytes) jezyciast8.jpg (770432 bytes) jezyciast9.jpg (847897 bytes) jezyciast10.jpg (700347 bytes) jezyciast12.jpg (838665 bytes)

 

Autor zdjęć:
Andrzej Tonicki
Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Można nas usłyszeć!

 

         Drodzy Czytelnicy, Drodzy Radiosłuchacze! Mamy podwójne zaproszenie – przed odbiorniki radiowe i do świata literatury! W każdy piątek ok. godziny 11.20 na falach Radia Gniezno będziemy serwować Wam książkowe „polecajki”. A będą to polecenia nie byle jakie! W roli polecających przed mikrofonem wystąpią nasze bibliotekarki i bibliotekarze! W stałym cyklu, pod nazwą „Z bibliotecznej półki”, będą prezentować wybrane przez siebie cymesiki z bibliotecznej oferty! A ta naprawdę jest bogata, systematycznie wzbogacana o nowości, książki z różnych gatunków i tematów. Nie musicie odwiedzać księgarń, by z literaturą być na bieżąco. U nas są i gorące nowości, i bestsellery, i dawno niewznawiane klasyki, książki do czytania i słuchania. Wszystko u nas znajdziecie. A to, czego nie – możemy dla Was zamówić!

Zapraszamy - nadstawiajcie ucho! Słyszymy się już w ten piątek o 11.20! A potem widzimy w wypożyczalniach! 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Kobiety Majgull Axelsson

 

 

 

           Każdy czytelniczy wtorek jest inny. Tak jak każda zaproponowana książka. Dlatego spotkania Klubu Dyskusji o Książce są dla jej członków momentem wyczekiwanym i radosnym. Nie inaczej było podczas ostatniej dyskusji.

W tym miesiącu mierzyliśmy się z twórczością szwedzkiej autorki Majgull Axelsson. Tytuł "Lód i woda, woda i lód" pomimo zupełnie odmiennych opinii, zyskał naszą przychylność. W trakcie rozmowy zastanawialiśmy się nad znacznym oddaleniem kulturowym i mentalnym Szwedów. Zaskakiwaliśmy się nawzajem sympatiami i antypatiami, jakie wywoływały stałe fragmenty (rozdziały) tekstu - ten sam ustęp był podziwiany lub odczytany z niesmakiem. Spodobał się nam literacki kunszt Axelsson do budowania psychologicznych portretów postaci, zwłaszcza tych preferowanych przez nią - kobiecych, oraz jej zdolność wnikliwej analizy relacji międzyludzkich. Oczarowała nas również klimatycznymi opisami scenerii natury. Odkrywaliśmy znaczenia, jakie wiążą się z tytułową wodą i lodem. Najciekawsze jednak okazały się propozycje spojrzenia na powieść jako pewnej ciągłości dziejowej. Autorka wskazuje, że historia indywidualnej osoby jest wynikiem przeszłości, uwikłania w tym, co było np. spuścizną jej rodziny.

Za słabe punkty tytułu uznaliśmy niezrozumiałe niejednokrotnie motywy postępowania bohaterów, które sprawiały wrażenie dopasowywania "na siłę" do ogólnej koncepcji powieści. Twórczość Axelsson warta jest uwagi. To dobrze napisana, zajmująca literatura.

          Kwietniowe spotkanie Klubu, zaraz po poniedziałku wielkanocnym, 23 kwietnia. Tematem będzie publikacja "Obcy we własnym kraju" Arlie Russell Hochschild, socjolożki z Berklej, która spędziła pięć lat w Luizjanie aby napisać tę książkę. Zapraszamy na godzinę 18.00 do Wypożyczalni dla Dzieci, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I 15.

 

 

maxelsson3.JPG (4662626 bytes) maxelsson1.JPG (4285837 bytes) maxelsson2.JPG (3793796 bytes) maxelsson4.JPG (4465810 bytes) maxelsson6.JPG (4823288 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Kołdra, poduszka i wyobraźnia

 

               

           Doświadczenie teatru przez dzieci to nie tylko bycie widzem.

To również zabawy teatralne, w których dziecko staje się aktorem i autorem. Tego typu aktywność rozwija wyobraźnię. Wchodzenie w świat fikcji i umowności, to nie tylko naśladownictwo, ale również próba wyrażenia samych siebie. Co równie bardzo ważne, kształtuje to w młodym człowieku wrażliwość estetyczną.

          W Filii nr 2, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, dzieci tworzą instalację artystyczną, opartą na wierszu Emilii Waśniowskiej „Kanapulek”. A przypomnijmy, że instalacja teatralna to działania łączące edukację teatralną z realizacją artystyczną tworzoną dla konkretnej przestrzeni.

        Przestrzenią zastaną jest miejsce między regałami z książkami, a działania instalacyjne odbywają się wśród kołder i poduszek. Wytwory dzieci, czyli wyobrażenia „Kanapulka” stają się ważnymi obiektami instalacji.

Zapraszamy do tworzenia kolejnych „kanapulków” do końca marca.

 

kanapulek-1.jpg (6333634 bytes) kanapulek-3.jpg (5694423 bytes) kanapulek-6.jpg (6510000 bytes) kanapulek-9.jpg (6899147 bytes) kanapulek-12.jpg (5226048 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Zrób sobie... teatr!

 

             Biblioteka to magiczne miejsce, bo wystarczy odrobina wyobraźni i zamienia się… w teatr. Jest scena, kurtyna i aktorzy. Są też role do odegrania i - koniecznie - musi być widownia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca, w Bibliotece Publicznej Filii Nr 9 w teatr bawili się uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej Nr 10. Tego dnia dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się w teatrze. "Myśl jak pietruszka! Czuj jak pietruszka! Mów jak pietruszka! Po prostu bądź pietruszką!” To cudowna rada reżysera z książki Pawła Beręsewicza dla aktorki Agaty. A o tym, jaką zabawę można mieć z przygotowania spektaklu w domu lub w szkole, dzieci dowiedziały się słuchając fragmentu książki o doskonale znanym duecie pary detektywów Lassego i Mai. Zadbaliśmy też o teatralne rekwizyty. Przez chwilę dzieci mogły wcielić się w różne postacie, odgrywały scenki z wykorzystaniem pacynek. Wszyscy świetnie się bawiliśmy! Zachęcamy wszystkich Czytelników do odwiedzin biblioteki. U nas znajdziecie książkowe inspiracje do przygody z teatrem, wesołej zabawy w aktorów, reżyserów lub scenografów.

 

dzteatruF9.JPG (6599986 bytes) dzteatruF9-1.JPG (6611651 bytes)

dzteatruF9-3.JPG (6547262 bytes)

dzteatruF9-2.JPG (6590155 bytes) dzteatruF9-4.JPG (6600870 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty....

 

          Nie wiemy jak tam u was, ale w naszych bibliotekach wiosna na całego. Przedszkolaki przywołały ją wierszem i piosenką. Pierwsze skrzypce grało nie tylko "Ptasie radio" Juliana Tuwima. Strof i książek z wiosennymi tematami jest bowiem u nas pod dostatkiem. Na zaproszone dzieci czekały zagadki, taneczne pląsy, prace manualne i wiele słonecznej zabawy. Po zajęciach dzieci wróciły do siebie, ale wiosna już u nas została. Zatem zapraszamy do naszych placówek - po wiosnę, i po książki! Albo po książki z wiosną w tytule;)

          W bibliotece gościły dzieci z Przedszkola nr 1 i 3 oraz  Niepublicznego Przedszkola im. Edmunda Bojanowskiego w Gnieźnie. Zajęcia przygotowano w Wypożyczalni dla Dzieci i Filii nr 9.

 

wiosnaWdD-1.JPG (3078702 bytes) wiosnaWdD-2.JPG (3098050 bytes) wiosnaWdD-3.JPG (3099441 bytes) wiosnaWdD-4.JPG (3091526 bytes) wiosnaWdD-5.JPG (3071935 bytes)
wiosnaWdD-6.JPG (3079158 bytes) wiosnaF9-1.JPG (2828402 bytes) wiosnaF9-2.JPG (2764314 bytes) wiosnaF9-3.JPG (2710785 bytes) wiosnaF9-4.JPG (2835525 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Zapachy kuchni i Warszawa z końca XIX wieku

 

 

         Nie po raz pierwszy w podróż po literackich kreacjach wybrały się członkinie Klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem była to wycieczka w czasie. Temat spotkania – książka Weroniki Wierzchowskiej „Córka kucharki” przypadł uczestniczkom do gustu. Autorka zjednała sobie ich przychylność ciekawą historią, esencjonalnymi opisami potraw i klimatem Warszawy końca XIX wieku.

Tytułowa kucharka to postać Lucyny Ćwierczakiewiczowej kulinarnej sławy ówczesnej stolicy. W książce pojawiają i inni wybitni tamtego czasu: Tytus Chałubiński, Gabriela Zapolska czy Bolesław Prus. Oprócz klimatu kulturalnego czytelnik wkracza w krainę kulinarnych aromatów, smaków i sekretów.

Książkę „Córka kucharki”, polecamy nie tylko miłośnikom historii i kuchni. Jest to doskonały tytuł dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrą zajmującą lekturę. Tytuł znajdą Państwo na półkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

      Klub „Trzy kwadranse z książką” na kolejne spotkanie zaprasza 10 kwietnia (w środę) o godz. 16.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Bohaterką rozmowy będzie książka „Rok koguta” Terezy Bouckovej.

 

ktkzk-13-1.jpg (3104897 bytes) ktkzk-13-4.jpg (3316084 bytes) ktkzk-13-6.jpg (3501750 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Borejkowie na papierze - warsztaty z mistrzem Kazimierzem Muszyńskim

 

 

      Tegoroczny marzec zarezerwowaliśmy dla Ogólnopolskiej edycji czytania Jeżycady. Rodzina Borejków już od kilku tygodni niepodzielnie panuję w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.

Za nami właśnie szczególne spotkanie, przygotowane w Filii nr 1 przy ul. Kruczej 3. Nasze zaproszenie do literacko-plastycznego działania przyjął Kazimierz Muszyński, artysta plastyk, mistrz wielu pokoleń gnieźnieńskich adeptów sztuki malarskiej. Poprosiliśmy o pomoc w przełożeniu literackiej kreacji na język obrazu. Postacie z książek Małgorzaty Musierowicz zawładnęły umysłami i dłońmi uczniów Szkoły Podstawowej Milenium i Szkoły Podstawowej "Prymus". Dzięki fachowym radą i wsparciu mistrza powstały prawdziwie zjawiskowe prace. Młodzi adepci zdecydowali się na techniki rysunku z udziałem pasteli, ołówka i akwareli. Dowiedzieli się jak korzystać z palety barw, jak właściwie ustawić tonację i jak kadrować obraz w przypadku pejzażu. Pod troskliwym okiem Pana Kazimierza mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci sztuk pięknych. 

      Literatura inspiruje na wiele sposobów, pomaga być kreatywnym, otwiera wyobraźnię i pozwala dotykać marzeń.

 

borejkpap1.JPG (2190939 bytes) borejkpap2.JPG (2284748 bytes) borejkpap3.JPG (2042443 bytes) borejkpap4.JPG (2272251 bytes) borejkpap5.JPG (1975991 bytes)
borejkpap6.JPG (2169206 bytes) borejkpap7.JPG (2428567 bytes) borejkpap8.JPG (2280830 bytes) borejkpap9.JPG (2271811 bytes) borejkpap10.JPG (2152965 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"Pierwsze książki" - jak dobrze rozpocząć czytelniczą przygodę

 

                   Czytanie najmłodszym? Bez dwóch zdań, ważna sprawa. Literatura dziecięca może być wspaniałym przewodnikiem. Książka - zabawna, mądra i zajmująca - pozwala małemu czytelnikowi poznawać otaczający go świat i samego siebie, rozbudza wyobraźnię i twórczo inspiruje. Czytelnią może być każde miejsce - rodzinny dom, ławka w parku, autobus. I oczywiście także przedszkole. I właśnie do przedszkoli, z książką pod pachą, ruszyli nasi bibliotekarze. "Wędrujący bibliotekarz" to zajęcia "na telefon", które uruchomiliśmy w ramach akcji "Całe Gniezno Czyta Dzieciom". Jako pierwsze "Wędrującego Bibliotekarza" gościły u siebie maluchy z Przedszkola nr 15 "Pszczółka Maja". Trzy i cztero-latkom o świecie książek, w którym niepodzielnie króluje wyobraźnia, opowiedziała Ewa Jaworska, koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Zatem - zachęcamy dzwońcie po nasze czytelnicze pogotowie. Telefon do "Wędrującego Bibliotekarza" to: 61 426 40 54. Liczymy, że łączę rozgrzeje się do czerwoności!

 

 

wedrujacybibl-3.jpg (326324 bytes) wedrujacybibl-1.jpg (339103 bytes) wedrujacybibl-2.jpg (330568 bytes) wedrujacybibl-4.jpg (283037 bytes) wedrujacybibl-5.jpg (345144 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Mamy miejsce dla malucha

 

       Najmłodsi czytelnicy od zawsze są mile widziani w naszych bibliotecznych progach. Teraz jednak mamy dla nich wyjątkowe, własne miejsce. W filii nr 2 przy ul. Staszica powstał Kącik Malucha. W przestrzeni biblioteki wygospodarowaliśmy miejsce przeznaczone tylko dla najmłodszych. Urządziliśmy je tak, by mogły interesująco i bezpiecznie spędzić czas. Jest kolorowy dywanik, mebelki, pluszowe zabawki, gry edukacyjne, materiały plastyczne
i przede wszystkim książki. A dla najmłodszych pociech przygotowaliśmy kojec z zabawkami. W czasie, gdy maluchy będą zajęte w kąciku, rodzice i opiekunowie bez pośpiechu mogą wybrać lekturę dla siebie, poczytać lub przejrzeć książki z działów „Bobas”, „Pierwsze czytanki” czy „Bajki pomagajki”.

Liczymy, że Kącik Malucha skłoni rodziców małych dzieci do częstszych odwiedzin w bibliotece. Skorzystają na tym i rodzice, i dzieci. Nawet niemowlę może mieć kartę biblioteczną – bo to paszport do niezwykłego świata książek.

 

 

kmalucha-14.jpg (3639054 bytes) kmalucha-8.jpg (4339931 bytes) kmalucha-19.jpg (4665258 bytes)
kmalucha-27.jpg (4871205 bytes) kmalucha-322.jpg (3799527 bytes) kmalucha-31.jpg (4564090 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Międzynarodowy Dzień Pisarza

 


       Jaka jest recepta by zostać pisarzem mogły dowiedzieć się dzieci, które brały udział w warsztatach zorganizowanych w Bibliotece w Filii Nr 9. Wiadomo, że najważniejsza jest wyobraźnia i głowa pełna pomysłów. Przyda się jeszcze notes, by te wspaniałe pomysły zapisywać. Pisarze nie mają łatwego życia. Całe dnie stukają w klawiaturę i zapełniają drobnym maczkiem białe kartki. A kiedy wydrukowana książka ujrzy światło dzienne i trafi do rąk czytelnika, dla wielu pisarzy rozpoczyna się podróż po najodleglejszych zakątkach kraju i spotkania z Czytelnikami. Bo pisarz pisze książki po to, by ludzie je czytali.
Podczas warsztatów furorę zrobiły książki „A gdzie tytuł” Harvie Tullet’a. i „Książka bez obrazków” B.J. Novaka. Dzieci poznały nietypowe pomysły pisarzy na wydanie książki i tutaj, „Książka z dziurą” niezawodnie rozśmieszała dzieci.dzpisarzaf9-1.jpg (231892 bytes) dzpisarzaf9-2.jpg (138718 bytes) dzpisarzaf9-3.jpg (95024 bytes) dzpisarzaf9-4.jpg (160677 bytes)
dzpisarzaf9-5.jpg (144817 bytes) dzpisarzaf9-7.JPG (4092423 bytes) dzpisarzaf9-8.JPG (4884472 bytes) dzpisarzaf9-0.jpg (154121 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Komiks dla każdego!

 

               Komiks od lat fascynuje zarówno młodych, jak i tych bardziej zaawansowanych wiekiem. Jest przedmiotem kultu, miłości, rozrywki, czasem wspomnień z lat młodości. Dlatego opowiadanie o komiksie to wspaniała sprawa.
       Od stycznia wraz z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna tworzy projekt edukacyjny "Weź nie marudź, weź nie pytaj, chodź poczytaj". Ostanie spotkanie poświęciliśmy właśnie komiksowi. Oglądaliśmy i czytaliśmy najbardziej popularne i ciekawe tytuły. Udało się nam nawet przeprowadzić mini plebistyt na najciekawszy, najlepiej zilustrowany i najmniej interesujący komiks spośród tych, które udało się nam poznać bliżej. Na tym nie koniec – uczestnicy spotkania sami mogli przekonać się, jak to jest być twórcą komiksu. I o ile rysowania postaci można wyćwiczyć, o tyle zaskakujący i dowcipny tekst w dymku to już sprawa znacznie poważniejsza.

 

moskomiks1.jpg (188470 bytes) moskomiks2.jpg (271110 bytes) moskomiks3.jpg (80810 bytes) moskomiks4.jpg (77186 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ziemia Święta - opowieść słowa i obrazu

 

            Na specjalną prelekcję pt.: „Co wiecie o Ziemi Świętej” Aleksandra Przybylska – miłośniczka fotografii i podróży, szefowa Klubu Fotograficznego 50+ zaprosiła młodzież szkolną. Spotkanie odbyło się w murach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, w Filii nr 2 przy ul. Staszica. Zaprezentowany słuchaczom materiał pochodził z trzech podróży do Ziemi Świętej, odbytych w latach 1996-2018. Podczas spotkania prowadząca opowiadała o znaczeniu tego wyjątkowego miejsca w odniesieniu do trzech największych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Wyjaśniła czym jest prezentowany obszar w sensie geograficznym oraz jak obecnie rozumiemy pojęcie Ziemi Świętej.
Doskonałym dopełnieniem tego mini-wykładu była możliwość zapoznania się z pracami fotograficznymi Aleksandry Przybylskiej. W holu biblioteki właśnie prezentowana jest wystawa „Ziemia święta trzech religii”.
      Dla zaproszonej na wydarzenie młodzieży była to sposobność, nie tylko poznania ciekawych faktów związanych z wyjątkowym miejscem kultu religijnego, ale także kontaktu z pasjonatem, który może być inspiracją w przyszłych życiowych decyzjachMiędzynarodowy Dzień Pisarza w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna Filia Nr 9

Jaka jest recepta by zostać pisarzem mogły dowiedzieć się dzieci, które brały udział w warsztatach zorganizowanych w Bibliotece w Filii Nr 9. Wiadomo, że najważniejsza jest wyobraźnia i głowa pełna pomysłów. Przyda się jeszcze notes, by te wspaniałe pomysły zapisywać. Pisarze nie mają łatwego życia. Całe dnie stukają w klawiaturę i zapełniają drobnym maczkiem białe kartki. A kiedy wydrukowana książka ujrzy światło dzienne i trafi do rąk czytelnika, dla wielu pisarzy rozpoczyna się podróż po najodleglejszych zakątkach kraju i spotkania z Czytelnikami. Bo pisarz pisze książki po to, by ludzie je czytali.
Podczas warsztatów furorę zrobiły książki „A gdzie jest tytuł” Harvie Tullet’a. i „Książka bez obrazków” B.J. Novaka. Dzieci poznały nietypowe pomysły pisarzy na wydanie książki i tutaj, „Książka z dziurą” niezawodnie rozśmieszała dzieci.

.

zswieta1.jpg (98849 bytes) zswieta2.jpg (186596 bytes) zswieta3.jpg (185307 bytes) zswieta4.jpg (151771 bytes) zswieta5.jpg (256093 bytes)
zswieta6.jpg (258057 bytes) zswieta7.jpg (234147 bytes) zswieta8.jpg (220835 bytes) zswieta9.jpg (276808 bytes) zswieta11.jpg (156003 bytes)
zswieta12.jpg (209594 bytes) zswieta14.jpg (260277 bytes) zswieta13.jpg (260926 bytes) zwieta10.jpg (167743 bytes) zswieta15.jpg (191125 bytes)

 

Autor zdjęć:
Dariusz Kozłowski
Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Czy potrafimy bawić się naszą mową

czyli Dzień Języka Ojczystego w bibliotece

 

 

       Dzień Języka Ojczystego to zdecydowanie dobra okazja do oddania się literaturze. Można czytać, śpiewać lub recytować. Zarówno kolejność jak i wybór są dowolne. Można również potraktować język jako formę zabawy.
Bibliotekarze Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna 21 lutego przygotowali dla swoich czytelników wyjątkowe preteksty do pomyślenia o języku w sposób mniej konwencjonalny. Na przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych czekały zajęcia, na których oprócz zmagań z niepospolitą formą, ukrytą w zdaniach o „chrząszczach w chaszczach” czekały równie trudne, co i zabawne przykłady gwary poznańskiej. Nie zabrakło wyliczanek, zabaw logopedycznych czy krzyżówek.
W Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a przeprowadzono akcję czytelniczą "Słowa na sznurku". Na zwisających z regałów sznurkach zawieszone były słowa, które już wyszły z użycia, lub za chwilę ulegną zapomnieniu.
Czytelnicy próbowali odgadnąć ich znaczenie. Jeżeli to się nie udało, rozwiązanie znajdowało się na odwrocie strony.
W Bibliotece Głównej, przy ul. Mieszka I 16 na tych, którzy mieli więcej czasu, czekała trasa „Rezerwatu znikających słów”. Obiektami stały się sformułowania, które być może są już dla nas niezrozumiałe.
Język to forma, która ulega przekształceniom. Te współczesne nabytki mowy podobnie jak te, które wyszły z użycia, bywają zagadkowe. Wyrazy takie jak „fejm”, „okejka”, „najsik” były dla niejednego czytelnika sporym wyzwaniem.
       Wszystkie zaproponowane przez nas wydarzenia były bardzo ciepło przyjmowane przez odwiedzających bibliotekę. Z naszej strony była to formą zwrócenia uwagi na piękno i znajomość języka ojczystego.

 

dz_ie01.jpg (47718 bytes) dz_ie02.jpg (51870 bytes) dz_ie03.jpg (62199 bytes) dz_ie04.jpg (42834 bytes)
dz_ie05.jpg (3047214 bytes) dz_ie06.jpg (3064495 bytes) dz_ie07.jpg (3084335 bytes) dz_ie08.jpg (3128015 bytes)
dz_ie09.jpg (810339 bytes) dz_ie10.jpg (764841 bytes) dz_ie11.jpg (775488 bytes) dz_ie12.jpg (1330308 bytes)
dz_ie13.jpg (223315 bytes) dz_ie14.jpg (291265 bytes) dz_ie15.jpg (247390 bytes) dz_ie16.jpg (192094 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

KOT W BUTACH

w ramach akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom

 

 

        Tytuł wskazuje głównego bohatera utworu. Jest nim magiczny kot, który chodził w pięknych, skórzanych butach. Tematem baśni są przygody kota, który dzięki swojemu sprytowi odmienia życie młodego młynarczyka, wygnanego w świat przez nieczułych braci. Biedny chłopiec zostaje bogatym markizem, udaje mu się zamieszkać we wspaniałym pałacu, żeni się także z piękną i dobrą królewną.

       Tytułową inscenizacją przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 zachwycały się przybyłe do Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, dzieci przedszkolne. Okazało się, że baśń ludowa, w swej prostej i zwartej formie, zawiera potężny ładunek obowiązkowych składników każdej pasjonującej przygody.

     Młodzi aktorzy nawiązali wspaniały kontakt z młodszymi koleżankami i kolegami. Był to przyjemnie wspólnie spędzony czas, który utrwalił na zdjęciach Andrzej Tonicki z Klubu Foto 50+.

 

 

1kwb.jpg (514222 bytes)

2kwb.jpg (357508 bytes) 3kwb.jpg (337939 bytes) 4kwb.jpg (373757 bytes) 5kwb.jpg (397237 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Słowa pełne ciepła i nadziei czyli Walentynki w bibliotece

 

 

       Święto Zakochanych to wspaniała okazja, aby pokazać bliskim nam osobom jak wiele dla nas znaczą. To szansa do dzielenia się czułością, życzliwością i sympatią.  
Dla bibliotekarzy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, dzień św. Walentego stał się doskonałym pretekstem do zaprezentowania literatury z miłością i o miłości w tle. Od romansów kostiumowych, przez powieści obyczajowe, po poradniki dotyczące relacji partnerskich - każdy mógł wybrać coś odpowiedniego.  
Dla niektórych był to pierwszy kontakt z literaturą, której zwykle nie wybierają. Dla innych możliwość zasięgnięcia informacji na interesujący temat. Byli i tacy, którym zależało, po prostu, na przyjemnie spędzonym wieczorze, z miłą lekturą u boku.  
Wszyscy ci, którzy odwiedzili nas 14 lutego, mogli poczuć się przyjaźnie wśród klimatycznych dekoracji, spróbować swoich sił w tworzeniu kartki walentynkowej, a także liczyć na słodki upominek. Dla uczniów szkół i przedszkoli przygotowaliśmy zajęcia o uczuciach.  
W ten sposób chcieliśmy pokazać jak ważni dla nas są nasi Czytelnicy. Drodzy miłośnicy książek, dziękujemy za waszą obecność i zachęcamy do odwiedzin, w każdy inny, nieświąteczny dzień roku.

 

 

wa_le1.jpg (185543 bytes) wa_le2.jpg (313206 bytes) wa_le3.jpg (344922 bytes) wa_le4.jpg (253633 bytes) wa_le5.jpg (3065085 bytes)
wa_le6.jpg (3042469 bytes) wa_le7.jpg (614409 bytes) wa_le8.jpg (882232 bytes) wa_le9.jpg (1973847 bytes) wa_le10.jpg (2328831 bytes)
wa_le11.jpg (3094632 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

„A każdy widział kota”
   w ramach akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom 

 

 

            Koty bywają różne: perskie, angorskie, syjamskie, domowe, dzikie, bywają nawet kocięta.....przedszkolne. Z okazji Światowego Dnia Kota dzieci z Przedszkola nr 17 „Piastowska Gromada” stworzyły prawdziwą kocią rodzinę. Dowiedziały się, że koty mają swoje święto, aby podkreślić ich znaczenie w życiu człowieka. Należy im także pomagać, szczególnie zwierzętom bezdomnym - czytaj dalej

 

001.jpg (97364 bytes) 002.jpg (102444 bytes) 003.jpg (85256 bytes) 004.jpg (122829 bytes) 005.jpg (110989 bytes)
006.jpg (95564 bytes) 007.jpg (86215 bytes) 008.jpg (105431 bytes) 009.jpg (104519 bytes) 010.jpg (125705 bytes)
011.jpg (108464 bytes) 012.jpg (98770 bytes) 013.jpg (99210 bytes) 014.jpg (120423 bytes) 015.jpg (119136 bytes)
016.jpg (118891 bytes) 017.jpg (104638 bytes) 018.jpg (125412 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

„Sosnowe dziedzictwo” Marii Ulatowskiej okiem Klubu „Trzy kwadranse z książką”

 

 

         Klub „Trzy Kwadranse z książką” postanowił w tym miesiącu poświęcić swoje spotkanie powieści Marii Ulatowskiej „Sosnowe dziedzictwo”.

Uczestniczki, które wzięły udział w klubowym zebraniu miały szanse poznać biografię autorki. Maria Ulatowska – jedna z najpopularniejszych rodzimych pisarek słynąca głównie z powieści obyczajowych, swój romans z pisarstwem zaczęła dopiero na emeryturze. Swój talent ukrywała przez lata zajmując się prawem dewizowym w Narodowym Banku Polskim. Książka „Sosnowe dziedzictwo” to debiut literacki.

Członkinie Klubu doceniły w powieści jej pozytywny wydźwięk. Uznały, że jest to propozycja pełna ciepła, optymizmu, miłości do zwierząt i ludzi. Za dodatkowy atut pozycji, uznano jej prosty język. Na spotkaniu nie zabrakło i słów krytyki. Autorce zarzucono chaotyczność fabuły, oderwanie od rzeczywistości i zbyt optymistyczny wydźwięk całości.

            Książki pisane przez Marię Ulatowską wpisują się w czytelniczą potrzebę oderwania od zwykłej, szarej codzienności, pełnej zmagań i trudności. Pozwalają na marzenia o dobrym szczęśliwym zakończeniu możliwym dla każdego.

            Klub „Trzy kwadranse z książką” zaprasza na następne spotkanie 13 marca 2019 r. do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Tematem dyskusji będzie książka „Córka kucharki” Weroniki Wierzchowskiej.

 

so_dz01.jpg (2447056 bytes) so_dz02.jpg (2370902 bytes) so_dz03.jpg (2239393 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Książeczki pierwszej pomocy – rzecz o poradnikach motywacyjnych

 


      Co wpływa na popularność poradników mówiących nam jak stać się człowiekiem w pełni szczęśliwym, zadowolonym, zrelaksowanym a nawet bogatym? Czy jesteśmy społeczeństwem mającym trudności w samodzielnym podejmowaniu decyzji? A może warto skorzystać z porad osób deklarujących znajomość tematu, zamiast popełniać niedorzeczne błędy? Niewykluczone, że poradniki proponujące skuteczny sposób na życie oferują swoim odbiorcą coś jeszcze - co? - czytaj dalej

 

ny_br2.jpg (3969677 bytes) ny_br3.jpg (3714486 bytes) ny_br4.jpg (3596824 bytes) ny_br5.jpg (3894754 bytes) ny_br6.jpg (3433924 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

"ZAKOCHANY ROBOT"

 

               Czy w dalszej a może w bliższej przyszłości człowiek zbuduje cybermózg, który będzie miał emocje? Wizje uczuciowych robotów przypominających człowieka towarzyszą nam od dawna na srebrnym ekranie. W Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, powstał robot z.... książek - czytaj dalej

 

za_ro02.jpg (5510783 bytes) za_ro03.jpg (5743853 bytes) za_ro04.jpg (5695770 bytes) za_ro05.jpg (5121507 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"DZIENNIK ISTOT MAGICZNYCH"

 

             Jak co roku włączyliśmy się w organizowany w naszym mieście event dla miłośników fantastyki. Mowa oczywiście o Konwencie Fantastyki "FANTASMAGORIA", który w tym roku ma swoją 10 edycję - czytaj dalej


dz_ot02.jpg (3425796 bytes) dz_ot03.jpg (3936270 bytes) dz_ot04.jpg (3130495 bytes) dz_ot05.jpg (3191896 bytes)
dz_ot06.jpg (2660170 bytes) dz_ot07.jpg (3181052 bytes) dz_ot08.jpg (2766259 bytes) dz_ot09.jpg (3084438 bytes)
dz_ot10.jpg (3494459 bytes) dz_ot11.jpg (3169561 bytes) dz_ot12.jpg (3097910 bytes) dz_ot13.jpg (3405692 bytes)
dz_ot14.jpg (3274959 bytes) dz_ot15.jpg (3156109 bytes) dz_ot16.jpg (3017223 bytes) dz_ot17.jpg (2862035 bytes)

 

Autorka zdjęć:

Danuta Burchardt

Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

     Zimowe ferie to czas zabaw dla dzieci - przede wszystkim na śniegu, niestety aura zmienną jest. Z pomocą jak co roku zapracowanym rodzicom pospieszyła biblioteka. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Filia nr 9 (os. Orła Białego 18) zaprosiła w tym roku na niezorganizowane zajęcia dla chętnych dzieci, które nie lubią się nudzić. W tym roku we ferie przypadły dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jacy są ich Dziadkowie: (Czy któryś z nich jest Dziadkiem Usypiaczem? Dziadkiem Superbohaterem?   A może Dziadkiem Dasz Radę?...) i Babcie (Czy któraś z nich jest Babcią Powierniczką Tajemnic?, Babcią Przyjaciółką Zwierząt?, A może Babcią Krawcową?…). Dzieci w ramach podziękowań dla najukochańszych dziadków za wszystkie wspaniałe chwile spędzone z nimi, mogli wykazać się dużą inwencją i kreatywnością tworząc własne, oryginalne, niepowtarzalne laurki.

Drugim wiodącym tematem podczas ferii było poznanie świata dinozaurów na wylot. Oj, brzmi to skomplikowanie? Ale tylko na pozór!, ażeby było ciekawiej uczestnicy mogli poznać tajniki rysowania krok po kroku dinozaurów. 

W dniu 25 stycznia przy współpracy i wsparciu finansowym Rady Osiedla nr III Winiary i dyrekcji BPMG zorganizowano zakończenie ferii zimowych. W miłej atmosferze zabawy każdy otrzymał symboliczną nagrodę rzeczową oraz słodycze. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Elżbieta Jóźwiak - przewodnicząca Rady Osiedla Winiary.

 

fi_dz01.JPG (3066926 bytes) fi_dz02.JPG (3147763 bytes) fi_dz03.JPG (3046892 bytes) fi_dz04.JPG (3093055 bytes) fi_dz05.JPG (3104955 bytes)
fi_dz06.JPG (3070603 bytes) fi_dz07.JPG (3082353 bytes) fi_dz08.JPG (3057337 bytes) fi_dz09.jpg (4261271 bytes) fi_dz10.jpg (4191675 bytes)
fi_dz11.jpg (3836781 bytes) fi_dz12.jpg (4079263 bytes) fi_dz13.jpg (3643130 bytes) fi_dz14.jpg (3786749 bytes) fi_dz15.jpg (4118352 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

„Zimowe opowieści” zagościły w Wypożyczalni dla Dzieci.

 

         Dzieci, które wybrały spędzenie ferii w bibliotece, spotkały swoich ulubionych bohaterów w zimowej scenerii.
Każdy dzień zajęć dla dzieci rozpoczynał się głośnym czytaniem fragmentu książki. Uczestnicy spotkali się z „Dziewczynką z zapałkami”, „Mamą Mu na sankach”, „Rudolfem Czerwononosym”, „Królową  Śniegu”, „Niedźwiadkiem polarnym” i innymi bohaterami bajek i opowieści. Do każdego opowiadania zostały przygotowane zajęcia literackie, plastyczne, zabawy konstrukcyjne, inscenizacje, zagadki, zabawy taneczne i sprawnościowe. Uczestnicy zajęć brali udział w wielu konkurencjach, okazali się bardzo kreatywni, zdolni manualnie, stworzyli wiele ładnych i ciekawych prac plastycznych. Codzienne spotkania były okazją do przyjemnego i pożytecznego spędzenia czasu.
Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach i zaprasza na kolejne spotkania z książką do Wypożyczalni dla Dzieci.

 

we_ci01.JPG (5494226 bytes) we_ci02.JPG (5004860 bytes) we_ci03.JPG (5198437 bytes) we_ci04.JPG (5249736 bytes)
we_ci05.JPG (5341415 bytes) we_ci06.JPG (5646714 bytes) we_ci07.JPG (5000801 bytes) we_ci08.JPG (5653632 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Dobre więzi – zaplecze, które procentuje w przyszłości

 

            Wszystkim zależy na dobrych relacjach. Chcemy być lubiani, otaczani troską, szacunkiem i miłością. Decydujemy się na związki, rodzicielstwo, otaczamy ludźmi, z którymi czujemy bliskość. Jesteśmy istotami uczuciowymi - czytaj dalej

 

zi_pl02.JPG (3914023 bytes) zi_pl03.JPG (3327314 bytes) zi_pl04.JPG (3156130 bytes) zi_pl05.JPG (3198666 bytes) zi_pl06.JPG (3239864 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"Zimowe wariacje książkowe" - 

zabawy i konkursy dla dzieci w czasie ferii zimowych 

 

               Nadszedł już kolejny rok, a w raz nim długo wyczekiwane ferie zimowe – czas odpoczynku od szkolnych obowiązków - czytaj dalej

 

zi_wa02.jpg (74678 bytes) zi_wa03.jpg (122430 bytes) zi_wa04.jpg (91643 bytes)
zi_wa05.jpg (77810 bytes) zi_wa06.jpg (115714 bytes) zi_wa07.jpg (80924 bytes)

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"NIEGRZECZNE STÓPKI"

w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom 

 

                   Karnawał to okres zabaw, balów i maskarad. Do wytworzenia atmosfery karnawału może przyczynić się czytanie. Jest bardzo dużo książek, które opowiadają o tańcu: „ Basia i taniec” Zofii Staneckiej, „Tańce polskie” Wandy Chotomskiej, czy „Niegrzeczne stópki” Ann Bonwill - czytaj dalej 

ne_ki02.jpg (273186 bytes) ne_ki03.jpg (358532 bytes) ne_ki04.jpg (467597 bytes) ne_ki05.jpg (426048 bytes)
ne_ki06.jpg (434717 bytes) ne_ki07.jpg (527081 bytes) ne_ki08.jpg (633782 bytes) ne_ki09.jpg (377047 bytes)

 

Autor zdjęć:
Dariusz Kozłowski
Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Jubileusz Krzysztofa Szymoniaka

 

           12 grudnia br. w sali reprezentacyjnej gnieźnieńskiej książnicy odbyła się uroczystość związana z 40-leciem pracy twórczej Krzysztofa Szymoniaka,     znanego poety, krytyka literackiego, wykładowcy i fotografa.

           To wydarzenie, swoją obecnością zaszczyciła rodzina, przyjaciele, literaci i znawcy twórczości Jubilata. Gratulacji i życzeniom nie było końca.

           To wyjątkowe świętowanie przygotowała dyrekcja Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz Klub Dyskusji o Książce, działający przy bibliotece.

 

iu_kr01.jpg (715977 bytes) iu_kr02.jpg (752234 bytes) iu_kr03.jpg (730548 bytes) iu_kr04.jpg (843918 bytes) iu_kr05.jpg (1027649 bytes)
iu_kr06.jpg (939281 bytes) iu_kr07.jpg (699408 bytes) iu_kr08.jpg (653191 bytes) iu_kr09.jpg (760311 bytes) iu_kr10.jpg (722940 bytes)
iu_kr11.jpg (1192899 bytes) iu_kr12.jpg (736093 bytes) iu_kr13.jpg (690778 bytes) iu_kr14.jpg (625718 bytes) iu_kr15.jpg (846146 bytes)
iu_kr16.jpg (1285738 bytes) iu_kr17.jpg (590332 bytes) iu_kr18.jpg (634255 bytes) iu_kr19.jpg (921233 bytes) iu_kr20.jpg (885518 bytes)
iu_kr21.jpg (759885 bytes) iu_kr22.jpg (545895 bytes) iu_kr23.jpg (965784 bytes) iu_kr24.jpg (907717 bytes) iu_kr25.jpg (969050 bytes)
iu_kr26.jpg (983759 bytes) iu_kr27.jpg (911609 bytes)

Autorka zdjęć:
Elżbieta Filipiak-Fekner
Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

PRACOWNIA ŚW. MIKOŁAJA

 

 

             Święta Bożego Narodzenia już blisko. Warto było odkryć świąteczne historie, poznać Bałwana z książek i wziąć udział w niesamowitych świątecznych warsztatach - czytaj dalej

 

pr_mi02.jpg (222653 bytes) pr_mi03.jpg (390402 bytes) pr_mi04.jpg (210257 bytes)
pr_mi05.jpg (253177 bytes) pr_mi06.jpg (104961 bytes) pr_mi07.jpg (189749 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919

lekcja z Ramzesem Temczukiem"

 

 

                      Powstanie Wielkopolskie należy do niewielu zwycięskich czynów powstańczych w historii Polski. Wielkopolanie w okresie niewoli zdołali obronić tradycję narodową, język i wiarę katolicką . Powstanie było konsekwencją codziennej wytrwałości i patriotyzmu - czytaj dalej

 

ra_te02.JPG (4191253 bytes) ra_te03.JPG (4061058 bytes) ra_te04.JPG (4150894 bytes) ra_te05.JPG (3692489 bytes) ra_te06.JPG (3645015 bytes)
ra_te07.JPG (3639338 bytes) ra_te08.JPG (4071192 bytes) ra_te09.JPG (3509683 bytes) ra_te10.JPG (3717217 bytes) ra_te11.JPG (4045831 bytes)
ra_te12.JPG (3957941 bytes) ra_te13.JPG (4085488 bytes) ra_te14.JPG (3800369 bytes) ra_te15.JPG (3920772 bytes) ra_te16.JPG (3642789 bytes)

 

Autor zdjęć:
Marian Zieliński
Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Bałwan z książek

 

           Mimo, że za oknem nie pada śnieg, w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a powstał prawdziwy bałwan zrobiony z książek. Będzie towarzyszył czytelnikom przez całą zimę i zachęcał do wypożyczania ciekawych pozycji literatury pięknej i popularnonaukowej - czytaj dalej

 

Bałwan1.JPG (5940227 bytes) Bałwan2.JPG (6657741 bytes)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

BASIA I WOLNOŚĆ

 

            Od najmłodszych lat dzieci obserwują to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu; zazwyczaj przez całe życie pamiętają zwyczaje, gwarę, obyczaje kultywowane w ich rodzinie i środowisku. Możemy uczyć je szacunku do flagi i patryjotyzmu. Pomału budujemy u dzieci świadomość, że najleżą do większej wspólnoty ludzi.

           W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna wiedzę dzieci zdobywają poprzez książki - czytaj dalej

 

Basiawolność1.jpg (477474 bytes) Basiawolno2.jpg (559492 bytes) Basiawolno3.jpg (516170 bytes) Basiawolno4.jpg (545505 bytes) Basiawolno5.jpg (551884 bytes) Basiawolno6.jpg (521900 bytes)
Basiawolno7.jpg (509076 bytes) Basiawolno8.jpg (621977 bytes) Basiawolno9.jpg (595307 bytes) Basiawolno10.jpg (509861 bytes) Basiawolno11.jpg (533297 bytes) Basiawolno12.jpg (585623 bytes)
Basiawolno13.jpg (503388 bytes) Basiawolno26.jpg (417276 bytes) Basiawolno27.jpg (400318 bytes) Basiawolno28.jpg (491251 bytes) Basiawolno29.jpg (513323 bytes) Basiawolno14.jpg (699396 bytes)
Basiawolno15.jpg (662461 bytes) Basiawolno16.jpg (494726 bytes) Basiawolno17.jpg (522540 bytes) Basiawolno18.jpg (604868 bytes) Basiawolno19.jpg (769187 bytes) Basiawolno20.jpg (624857 bytes)
Basiawolno22.jpg (618122 bytes) Basiawolno23.jpg (481822 bytes) Basiawolno24.jpg (516727 bytes) Basiawolno25.jpg (620692 bytes)

 

Autor zdjęć:
Dariusz Kozłowski
Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

MISIE TU MISIE TAM

w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom 

 

                25 listopada swoje święto obchodził przyjaciel dzieci – pluszowy miś. Tego dnia dzieci przyszły, do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – Filii nr 2, w towarzystwie swoich pluszowych ulubieńców. Święto Misia było wspaniałą okazją do prezentacji mniej i bardziej znanych niedźwiadków z książek, które na co dzień można wypożyczyć w bibliotece. Miś Paddington, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Olo, Guziczek, Łakomczuszek, Remiś, Puszek i inni, bawią , dodają otuchy, pocieszają i przekazują wiedzę dzieciom na całym świecie - czytaj dalej

 

is_am02.JPG (3304533 bytes) is_am03.JPG (3300902 bytes) is_am04.JPG (3051543 bytes) is_am05.JPG (3096951 bytes) is_am06.JPG (3394420 bytes)
is_am07.JPG (3702257 bytes) is_am08.JPG (3221668 bytes) is_am09.JPG (3278865 bytes) is_am10.JPG (3702794 bytes) is_am11.JPG (2951476 bytes)
is_am12.JPG (3215341 bytes) is_am13.JPG (3522300 bytes) is_am14.JPG (3147832 bytes) is_am15.JPG (3174970 bytes) is_am16.JPG (3473517 bytes)
is_am17.JPG (3310642 bytes) is_am18.JPG (3854706 bytes)

Autorka zdjęć:

Danuta Burchardt

Klub FOTO 50+

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        

"Czytanki z kotylionem"

 

                    W listopadzie obchodzone jest jedno z ważniejszych świąt narodowych Polski – Święto Niepodległości. Wraz z nim, pojawia się pytanie, jak mówić o wartościach, o Ojczyźnie, o ważnych wydarzeniach w historii naszego kraju do dzieci. Najlepiej historię poznawać poprzez czytanie książek, rozmowę, zabawę - czytaj dalej

 

cz_zk02.jpg (3578895 bytes) cz_zk03.jpg (3548275 bytes) cz_zk04.jpg (2582747 bytes) cz_zk05.jpg (97659 bytes)
cz_zk06.jpg (205922 bytes) cz_zk07.jpg (230302 bytes) cz_zk08.jpg (76520 bytes) cz_zk09.jpg (215689 bytes)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"OFFELIADA DZIECIOM"

 

                     Jak co roku, w ramach Festiwalu Filmowego Offeliada, przygotowano specjalny program dla najmłodszych odbiorców „Offeliada dzieciom”. W jego ramach Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przeprowadziła cykl zajęć „Basia w bibliotece” zachęcających do czytania serii książek Zofii Staneckiej. Podsumowanie odbyło się 16 listopada w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a - czytaj dalej

 

li_om02.JPG (1331731 bytes) li_om03.JPG (636844 bytes) li_om04.JPG (1411225 bytes) li_om05.JPG (1995138 bytes)
li_om06.JPG (1941966 bytes) li_om07.JPG (1921793 bytes) li_om08.JPG (1399090 bytes) li_om09.JPG (1399571 bytes)
li_om10.JPG (1916913 bytes) li_om11.JPG (1059703 bytes) li_om12.JPG (1626629 bytes) li_om13.JPG (1752091 bytes)
li_om14.JPG (1588730 bytes) li_om15.JPG (1608078 bytes) li_om16.JPG (1994337 bytes) li_om17.JPG (1666076 bytes)

 

Autorka zdjęć:
Anna Lis
Klub FOTO 50+

  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"Odzyskana niepodległość"

spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz 

 

                   06 listopada br w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna odbyło się spotkanie z Grażyną Bąkiewicz – pisarką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, laureatką wielu nagród literackich i wyróżnień - czytaj dalej

 

od_po02.jpg (668678 bytes) od_po03.jpg (760101 bytes) od_po04.jpg (569800 bytes) od_po05.jpg (479871 bytes)
od_po06.jpg (393088 bytes) od_po07.jpg (513916 bytes) od_po08.jpg (449642 bytes) od_po09.jpg (675868 bytes)

Autor zdjęć:
Dariusz Kozłowski
Klub FOTO 50+