Poruta tej! Dlaczego wstydzimy się gwary?

Ostatnie spotkanie gwarowe za nami. W piątek w Czytelni Biblioteki Głównej – sercu naszej kampanii – rozmawialiśmy o gwarze bardziej „na poważnie”. Przewodnikiem w tej rozmowie był Paweł J. Bąkowski, antropolog kultury, zajmujący się m.in. kwestiami tożsamości regionalnej, a od niedawna także Istny Rojber (vlogi Blubrane Recenzje znajdziecie na naszym kanale YT). W błyskotliwym i erudycyjnym wystąpieniu Paweł zajrzał pod podszewkę naszego wstydu dotyczącego gwary. I choć w jego wykładzie znalazły się takie terminy, jak: socjolekty, rejestry językowe, kapitał kulturowy czy postmodernizm, to sposób podania (obejmujący również radykalne zmiany wizerunkowe) był zabawny i lekkostrawny, nawet dla kogoś bez humanistycznego przygotowania.
To było – niestety – ostatnie spotkanie gwarowe w ramach kampanii. Przed nami ostatni tydzień kampanii „Tu blubramy po naszemu!”. Czekają nas jeszcze dwie audycje radiowe Andrzeja Malickiego (wtorek Radio Plus po 10.30 oraz piątek Radio Gniezno ok. 11.10), kolejny odcinek vloga Blubrane Recenzje pojawi się na YouTubie w środę o 9:00. Odbędą się także ostatnie warsztaty gwarowe dla dzieci i młodzieży.

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.