krolewskiegnieznoczyta.2

Królewskie Gniezno Czyta – II Piknik Czytelniczy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Udało się! Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na realizowany przez nas II Piknik Czytelniczy. Będzie rodzinnie, radośnie, rozrywkowo i czytelniczo! A także urodzinowo, albowiem ten rok obchodzimy 75 rocznicę powstania Biblioteki. Ostatni weekendowy dzień lata – 30 sierpnia w niedzielę, będzie należał do miłośników książek i zabawy. Zarezerwujcie sobie czas, już od godz. 11.00 do popołudniowej godz. 16.00. Tak jak w poprzednim roku zapraszamy Was do Doliny Pojednania przy ul. św. Wojciecha i Podgórnej.

Na ilość atrakcji nie można będzie narzekać. Na nudę czasu nie będzie – gwarantujemy! Na plenerowej scenie pojawią się gnieźnieńscy Ambasadorzy Czytania – prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz i Zosia Wróblewska – młoda autorka, która ma już za sobą pierwszy literacki debiut. Przede wszystkim jednak zapraszamy na autorskie spotkania z twórcami literatury dla dzieci. Do Gniezna przybędą autorki bestsellerowych publikacji: Eliza Piotrowska i Justyna Bednarek. Pierwsza jest znana głównie z pisarskiej kreacji postaci “Cioci Jadzi” bohaterki, która zjednała sobie serca małych czytelników. Druga podbiła małe czytelnicze gusta cyklem o zwariowanych przygodach skarpetek. Za nic mają one przykładne stosowanie się do zasad skarpetkowych kompletów. Zaproszenie do udziału w II Pikniku Czytelniczym przyjęła także Agnieszka Gadzińska – autorka ostatnio napisanych, specjalnie dla Biblioteki, historyjek o przygodach pewnej bibliotecznej myszki – Marcysi. Jej przygody, w zekranizowane formie, można śledzić na naszym profilu YT i FB. Podczas niedzielnego spotkania pisarka opowie, między innymi, o pracy nad tym projektem. Na widzów czeka pokaz magii z Lucki Lukiem w roli głównej, Bajki Pomagajki z Teatrzyku Kamishibai. Pokazy teatralne przygotował teatrzyk Dudula z spektaklem “Gzuby na Fyrtlu” a także Terminus A Quo. Można będzie przekonać się, czy harcerskie obyczaje to coś, z czym warto się zmierzyć, a także posłuchać jak opowiada Pan Walizka. Grupa “Animacje i Wariacje” dopilnuje aby uśmiech i dobre samopoczucie nie opuszczały nikogo, kto pojawi się na niedzielnym Pikniku. Na poważniejsze pytania odpowiedzą zaproszeni goście: Tomasz i Zuzanna Chełek, którzy w panelu “Zrozumieć uzależnienie” opowiedzą o terapeutycznej roli literatury w walce z uzależnieniami.

To prawie wszystko, bo pragniemy jeszcze zaprosić na wieczorny wernisaż wystawy. Na placu przed pomnikiem św. Wojciecha, przy ul. Chrobrego o godz. 18.00 otworzymy debiutancką wystawę Doriana Kaczmarka “Portrety Doriana”. Ona również pojawi się w szatach literackiej opowieści. Każda z sfotografowanych przez autora postaci otrzymała tytuł książkowego bohatera lub bohaterkę. Za przypisanie wizerunku literackich pierwowzorów odpowiadają członkowie Klubu Dyskusji o Książce.

Program II Pikniku Czytelniczego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Królewskie Gniezno Czyta”:

Na scenie:
11.00: Rozpoczynamy
11.05: Ambasadorka Czytania – Zosia Wróblewska
11.15: Opowiadamy rodzicom i dzieciom co znajdą dla siebie w Bibliotece
11.20: Ciocia Jadzia z Brazylii – spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską
12.10: Ambasador Czytania – Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz
12.15: Wręczenie dyplomów „Czytająca rodzina” w ramach akcji CPCD
12.25: Gzuby na Fyrtlu – Teatrzyk Dudula
13.10: Myszka Marcysia od kulis – spotkanie autorskie z Agnieszką Gadzińską
13.55: Lucky-Luke – spotkanie z magikiem
14.40: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – spotkanie autorskie z Justyną Bednarek
15.30: Zrozumieć uzależnienie – rola literatury w terapii: Tomasz i Zuzanna Chełek
16.00: Żegnamy się

Ponadto specjalnie dla Was:
Harcerska baza przygody z 17 Drużyną Wędrowniczą “Bi – Pi”, Bajki Pomagajki z Teatrzyku Kamishibai, Pan Walizka, spektakle: “Lokomotywa” i “Wyprawa na Dziaberlaka” Teatru Terminus A Quo,gry i zabawy z grupą “Animacje i Wariacje”.

18.00: Światłoczułe słowa vol. 7. Wernisaż wystawy fotografii Doriana Kaczmarka pt.: “Portrety Doriana”- plac przed pomnikiem św. Wojciecha, ul. Chrobrego

Wydarzenie realizowane w reżimie sanitarnym. Prosimy o zabranie maseczek i stosowanie się do Regulaminu i poleceń obsługi.

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Królewskie Gniezno Czyta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.