borejkpap1

Borejkowie na papierze – warsztaty z mistrzem Kazimierzem Muszyńskim

Tegoroczny marzec zarezerwowaliśmy dla Ogólnopolskiej edycji czytania Jeżycady. Rodzina Borejków już od kilku tygodni niepodzielnie panuję w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.
Za nami właśnie szczególne spotkanie, przygotowane w Filii nr 1 przy ul. Kruczej 3. Nasze zaproszenie do literacko-plastycznego działania przyjął Kazimierz Muszyński, artysta plastyk, mistrz wielu pokoleń gnieźnieńskich adeptów sztuki malarskiej. Poprosiliśmy o pomoc w przełożeniu literackiej kreacji na język obrazu. Postacie z książek Małgorzaty Musierowicz zawładnęły umysłami i dłońmi uczniów Szkoły Podstawowej Milenium i Szkoły Podstawowej “Prymus”. Dzięki fachowym radą i wsparciu mistrza powstały prawdziwie zjawiskowe prace. Młodzi adepci zdecydowali się na techniki rysunku z udziałem pasteli, ołówka i akwareli. Dowiedzieli się jak korzystać z palety barw, jak właściwie ustawić tonację i jak kadrować obraz w przypadku pejzażu. Pod troskliwym okiem Pana Kazimierza mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci sztuk pięknych.
Literatura inspiruje na wiele sposobów, pomaga być kreatywnym, otwiera wyobraźnię i pozwala dotykać marzeń.