Wydarzenia

Festiwal Literacki Preteksty – każdy pretekst, by zainteresować się literaturą jest dobry! A zwłaszcza marcowy Festiwal Literacki Preteksty. To małe święto literatury w Gnieźnie – od ubiegłego roku organizowane pod egidą Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Stałe punkty festiwalu to wystawa fotograficzna „Światłoczułe Słowa”, slam poetycki, turniej „Książkożercy”, konkursy recytatorskie, koncerty muzyczne oraz warsztaty animacyjne dla dzieci.

Piknik Czytelniczy – czytać można wszędzie, także pod chmurką. Dlatego Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ruszyła w teren. Od 2019 roku latem czytelnicy zapraszani będą na plenerowe pikniki z książką w roli głównej. A w rolach pobocznych – cała masa atrakcji!

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – to cykl czytelniczych wydarzeń skierowanych do najmłodszych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Ponieważ w Gnieźnie czytanie gzubom traktuje się priorytetowo, to i podczas tygodnia czytania całkiem poważnie „bawimy się” literaturą dla najmłodszych.

Noc Bibliotek – biblioteki zapraszają do siebie czytelników także „po godzinach”. Dla wszystkich czytelniczych nocnych marków Biblioteka raz w roku działa w nocy. To okazja, by poznać bogatą ofertę Biblioteki od niekonwencjonalnej strony i …o niekonwencjonalnej porze.

Narodowe Czytanie – czytelnicza akcja ponad podziałami. Jedna „narodowa” lektura, mnóstwo czytających. Głośne czytanie rozbrzmiewa wtedy w całej Polsce, w Gnieźnie również. Gnieźnieńska książnica jest jednym ze współorganizatorów tej ważnej akcji.

Fyrtel – jesienny Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna, czyli miasta fyrtli. Cykl różnorodnych wydarzeń, które starają się uchwycić genius loci miasta w cieniu Katedry i umacniać dumę mieszkańców Pierwszej Stolicy. Podczas finałowej gali wręczana jest statuetka „Królika” – Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – biblioteki działają cały rok, ale przez jeden majowy tydzień w roku kuszą czytelników wyjątkowymi atrakcjami. To okazja, by przekonać się na własne oczy, że biblioteka to nie miejsce spowite nobliwym kurzem z regałów. Przeciwnie – można u nas spędzić czas ciekawie i kreatywnie.

Cykl „Z bibliotecznej półki” – w każdy piątek ok. godziny 11.20 na falach Radia Gniezno będziemy serwować Wam książkowe „polecajki”. A będą to polecenia nie byle jakie! W roli polecających przed mikrofonem wystąpią nasze bibliotekarki i bibliotekarze! W stałym cyklu, pod nazwą „Z bibliotecznej półki”, będą prezentować wybrane przez siebie cymesiki z bibliotecznej oferty!