Z nieco wyższej półki

Marlon James “Księga nocnych kobiet”
Gorąca, duszna i wspaniale napisana opowieść o niewolnictwie i wolnościowej rebelii. Terror i upodlenie na jamajskiej plantacji trzciny cukrowej versus żądza zemsty i siła kobiecego buntu. Powieść jamajskiego pisarza Marlona Jamesa, wybitnie przełożona przez Roberta Sudóła. To epicka opowieść o buncie niewolnic, wewnętrznej wolności oraz miłości niezważającej na okoliczności. I jedno z prawdziwszych zdań o książkach: „Coś jeszcze ci powiem o czytaniu. Widzisz to? Za każdym razem jak to otwierasz, jesteś wolna”. Marlon James jest autorem, którego twórczość warto uważnie śledzić – jego „Krótka historia siedmiu zabójstw”, opowiadająca o próbie zabójstwa Boba Marleya w 1973 roku, została nagrodzona Bookerem.

 

Therese Bohnam “O zmierzchu”
Niezależna, wykształcona, bezdzietna i …po czterdziestce – taka jest główna bohaterka powieści „O zmierzchu” szwedzkiej pisarki Therese Bohnam. I to „po czterdziestce” jest tu najbardziej znamienne, bo tytułowy zmierzch oznacza czas odchodzenia młodości, szczególnie niełatwy dla kobiet. Za tę powieść – gorzką, szczerą do bólu i oszczędną w formie – Bohnam otrzymała uznaną skandynawską literacką Nagrodę Augustusa. Powieść wydało całkiem młode Wydawnictwo Pauza, które przebojem weszło na rynek współczesnej literatury obcej.

 

Sylvia Plath “Szklany klosz”

Klasyka literatury feministycznej. Niemal rok po wydaniu tej powieści (styczeń 1963) autorka popełniła samobójstwo. Historia 19-letniej dziewczyny, która trafia do szpitala psychiatrycznego w Nowym Jorku. Sylvia Plath pisze o tym, że warto walczyć o swoje, że nigdy nie można się poddawać. Książka jest niezwykle autentyczna. Autorka nie szczędzi czytelnikowi bardzo ostrej refleksji. Czytając książkę po latach można uświadomić sobie, jak bardzo świat oswoił się z depresją, z zaburzeniami psychicznymi.

 

Don DeLillo “Americana”

Młody zdolny” David Bell ma dobrą posadę w telewizji. Wyrusza w podróż, której celem jest realizacja filmu dokumentalnego o Indianach Navaho. Bell rezygnuje z kręcenia sztampowgo dokumentu, decyduje się na zrobienie filmu osobistego, odważnego. David Bell zmienia się z reportera w awangardowego filmowca. Książka jest refleksją nad źródłem lęków i patologii które dotykają społeczeństwo amerykańskie w okresie wojny w Wietnamie.

 

 

Jakub Żulczyk “Świątynia”

Kontynuacja „Zmorojewa”. Nastolatek, który walkę zna tylko z gier komputerowych, angażuje się w walkę dobra ze złem. Chcąc uratować Ankę, Tytus wyrusza na spotkanie z Wypalonym i jego wysłannikami. Żulczyk, mistrz budowania napięcia przedstawił w swojej książce problem manipulacji ludźmi, wykorzystywania ich słabości i grania na psychice. Żulczyk pokazuje, jak złe wspomnienia potrafią niszcząco wpływać na człowieka.

Skip to content