Menu

Z nieco wyższej półki

Sylvia Plath „Szklany klosz”

Klasyka literatury feministycznej. Niemal rok po wydaniu tej powieści (styczeń 1963) autorka popełniła samobójstwo. Historia 19-letniej dziewczyny, która trafia do szpitala psychiatrycznego w Nowym Jorku. Sylvia Plath pisze o tym, że warto walczyć o swoje, że nigdy nie można się poddawać. Książka jest niezwykle autentyczna. Autorka nie szczędzi czytelnikowi bardzo ostrej refleksji. Czytając książkę po latach można uświadomić sobie, jak bardzo świat oswoił się z depresją, z zaburzeniami psychicznymi.

 

Don DeLillo „Americana”

Młody zdolny” David Bell ma dobrą posadę w telewizji. Wyrusza w podróż, której celem jest realizacja filmu dokumentalnego o Indianach Navaho. Bell rezygnuje z kręcenia sztampowgo dokumentu, decyduje się na zrobienie filmu osobistego, odważnego. David Bell zmienia się z reportera w awangardowego filmowca. Książka jest refleksją nad źródłem lęków i patologii które dotykają społeczeństwo amerykańskie w okresie wojny w Wietnamie.

 

 

Jakub Żulczyk „Świątynia”

Kontynuacja „Zmorojewa”. Nastolatek, który walkę zna tylko z gier komputerowych, angażuje się w walkę dobra ze złem. Chcąc uratować Ankę, Tytus wyrusza na spotkanie z Wypalonym i jego wysłannikami. Żulczyk, mistrz budowania napięcia przedstawił w swojej książce problem manipulacji ludźmi, wykorzystywania ich słabości i grania na psychice. Żulczyk pokazuje, jak złe wspomnienia potrafią niszcząco wpływać na człowieka.

Skip to content