Podsumowanie roku 2019. Klub Dyskusji o Książce

Klubowe podsumowanie roku zakończymy najstarszym w Bibliotecznej stajni klubem czytelniczym: Klubem Dyskusji o Książce. W tym roku przypada okrągła 10. rocznica powstania tego klubu. Regularna działalność rozpoczęła się w 2010 r. rozmową na temat publikacji Doroty Masłowskiej “Wojna polsko-ruska”. Na spotkaniu pojawiło się 7 osób, które zainaugurowały czytelnicze dysputy. Część ówczesnych rozmówców jest wierna klubowi do dziś. Zresztą nic z pierwotnych założeń koła nie uległo zmianie do dnia dzisiejszego. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, we wtorki, członkowie polecają sobie nawzajem książki, które podbiły ich czytelnicze serca. Zwykle rozmowa dotyczy jednego tytułu. Nie ma znaczenia, czy jest to kryminał, powieść obyczajowa, komiks czy reportaż. Demokratycznie czyta się tu wszystko.
W tym roku członkom Klubu Dyskusji o Książce udało się spotkać aż dziesięć razy (z przerwą w wakacje). Literackimi bohaterami tych dyskusji były m.in. takie tytuły jak: “Umiłowana” Toni Morrison, “Tańczące niedźwiedzie” Witolda Szabłowskiego, “Lód i woda, woda i lód” Majgull Axelsson, “Mnich. Historia życia, którego nie było” Tadeusza Bartosia,”Nie ma” Mariusza Szczygła. Ostania publikacja doczekała się czytelniczej analizy jeszcze przed nominacją do Nike.
Jak co roku, już od pięciu lat, Klub jest organizatorem Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców, który jest częścią Festiwalu Literackiego Preteksty. Co roku nowy zestaw pytań z zakresu powszechnie znanych zagadnień okołoliterackich i literackich stanowi wyzwanie dla uczestników rozgrywki. Podczas zawodów oprócz zaciętej rywalizacji czuć wspaniałe emocje, nie brak humoru i po prostu dobrej zabawy.
Podczas pierwszego w tym roku Pikniku Czytelniczego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Klub prezentował się za pośrednictwem akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta “Podaruj wiersz”. Członkowie klubu proponowali odwiedzającym ich stoisko przepisanie jednego z wierszy Herberta i podarowanie go – w formie listu – bliskiej osobie. Wiersze wieszcza można było przepisywać z tomików lub wprost z porozwieszanych kartek z wybranymi utworami. Akcja spodobała się gnieźnianom, niestety deszcz pokrzyżował plany promowania poezji i nie pozwolił dotrzeć do większego grona odbiorców.
Rok 2019 Klub Dyskusji o Książce dodaje do zrealizowanych z powodzeniem i olbrzymią satysfakcją. Do koła dołączyły nowe inspirujące osoby, a książki wybrane na dyskusyjne tematy spotkań były znakomitymi wyborami.

Podsumowanie roku 2019. Wypożyczalnia dla Dzieci Biblioteki Głównej

Dorośli na prawo – dzieci na lewo. Albo odwrotnie – zależy, od której strony ulicy Mieszka I idziemy. Wypożyczalnia dla Dzieci mieści się vis a vis książnicy dla dorosłych. W centrum Gniezna pełen czytelniczy cykl oznacza, że najpierw – jako dzieci – korzystamy z placówki po jednej stronie ulicy Mieszka I, by potem – po ukończeniu szkoły podstawowej – przenieść się na drugą stronę.

Nim jednak przyjdzie czas na dorosłe lektury, warto w pełni wykorzystać potencjał „dziecięcej” placówki. A ten jest ogromny, bo młody czytelnik znajdzie tu wszystko – od klasyki literatury dziecięcej po nowości, od lektur szkolnych po komiksy. To wyjątkowo kolorowa placówka, bo – jak wiadomo – literatura dziecięca to również ilustracje. W dziecięcym księgozbiorze jest wiele wspaniałych i nagradzanych pozycji, które wyrabiają zarówno gust literacki, jak i estetyczny. W zbiorach są też gry planszowe i audiobooki – idealne książki do słuchania (zwłaszcza podczas długich samochodowych wojaży). Podobnie jest z ofertą zajęć edukacyjno-animacyjnych. Ważnym zadaniem pracujących tu bibliotekarek jest aktywne wprowadzanie czytelników w mikrokosmos literatury dziecięcej – magicznego splotu słowa i obrazu. „W ubiegłym roku wachlarz zajęć i warsztatów dla najmłodszych był tak bogaty, że aż trudno je wszystkie zliczyć – mówi Dorota Błażejewska, kierownik Biblioteki Głównej i Wypożyczalni dla Dzieci – Były m.in. spotkania w ramach festiwalu Preteksty, majowego Tygodnia Bibliotek czy Nocy Bibliotek. Warto podkreślić zróżnicowaną formę tych zajęć, co w przypadku dzieci ma ogromne walory rozwijające. Prowadzimy bowiem i lekcje biblioteczne, i warsztaty, i konkursy, i większe imprezy czytelnicze, i spotkania autorskie”.
Crème de la crème ubiegłego roku było spotkanie z Wiktorem Osińskim, młodym gnieźnianinem, który wystąpił w filmie historycznym „Zrodzeni do szabli”. Spotkanie było wyjątkowo udane. Musimy też nieskromnie przyznać, że Wiktor czuł się u nas jak u siebie. I nie bez powodu, bo jest stałym czytelnikiem, a rodzice zapisali go do biblioteki, gdy miał zaledwie…2 miesiące! I właśnie taki cel ma Wypożyczalnia dla Dzieci – by gzuby z Gniezna jak najszybciej wkroczyły na czytelniczy szlak. Wtedy mogą iść z książką przez całe życie. Stąd tak wielkie zaangażowanie całej Biblioteki w projekty promujące czytelnictwo wśród najmłodszych, jak np. „Z książką na start” czy „Biblioteka dla pierwszaka”.